Bakı Ali Neft Məktəbində Elmi Şuranın iclası keçirilib
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə açan BANM-in rektoru, Elmi Şuranın sədri Elmar Qasımov müzakirə olunacaq məsələləri diqqətə çatdırıb.
İclasda tələbələrə akademik Xoşbəxt Yusifzadə adına təqaüdün verilməsi, tədris proqramlarında nəzərdə tutulan fənlər üzrə müvafiq dərslik, dərs vəsaiti və digər tədris-metodiki ədəbiyyatla təminatının vəziyyəti, 2023/2024-cü tədris ilində tələbələrlə aparılacaq təlim-tərbiyə işləri və mədəni tədbirlər barədə müzakirələr aparılıb, məruzələr dinlənilib.
Sonra bu tədris ili üçün keyfiyyət hədəfləri müzakirə olunub və təsdiq edilib. Daha sonra cari məsələlərə baxılıb. Yekunda müzakirə edilən məsələlərlə bağlı ümumi səsvermə ilə yekdil qərar qəbul olunub.

The Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) has held a regular meeting of its Scientific Council.
Opening the event with a keynote speech, Rector of Baku Higher Oil School, Chairman of the Scientific Council Elmar Gasimov read out the agenda of the meeting.
The meeting discussed issues related to awarding students with a scholarship named after academician Khoshbakht Yusifzade, supplying the university with appropriate textbooks, teaching aids and other educational and methodical literature on subjects envisaged by educational programs, and holding educational and cultural events for students in 2023/2024 academic year.
Then, presentations by the Scientific Council members were heard. During the meeting, quality goals for the current academic year were also discussed and approved.
Then, the participants discussed current issues. At the conclusion of the meeting, a unanimous decision was reached on the discussed issues by general voting.