Bakı Ali Neft Məktəbində Davamlı inkişaf və SƏTƏM-lə bağlı beynəlxalq konfrans keçirilib
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) “SOCAR Downstream” və İtaliyanın ICARO şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə “Davamlı inkişaf və SƏTƏM mədəniyyətinin artırılması üçün proseslərin təhlükəsizliyi" mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfransda SOCAR-ın müxtəlif idarələrinin rəhbərləri, dövlət qurumlarının nümayəndələri, universitetlərin əməkdaşları və tələbələr iştirak ediblər.
Konfransın açılışında çıxış edən SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov Ali Məktəbin proses təhlükəsizliyi və SƏTƏM üzrə peşəkarların qabaqcıl təcrübələrini bölüşdüyü və enerji sektorunda çağırışlara innovativ həll yollarının müzakirə olunduğu tədbirə ev sahibliyi etməsindən məmnunluğunu ifadə edib. Rektor əməyin mühafizəsinin, təhlükəsizliyin təmin olunmasının əhəmiyyətinə toxunaraq bu sahədə maariflənmənin vacibliyini qeyd edib və bildirib ki, bu konfrans tələbələrin yeni biliklər əldə etməsi, gələcəkdə bu sahədə təhsil almaq üçün maraqlarının artması baxımından da faydalıdır.
Tədbirdə çıxış edən İtaliyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfirinin müşaviri Marvin Seniga iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafından bəhs edərək İtaliya və Azərbaycan şirkətlərinin birgə təşkil etdiyi, aktual mövzuya həsr edilmiş bu konfransın əhəmiyyətini vurğulayıb və əməkdaşlığa daha bir töhfə olaraq qiymətləndirib.
Azərbaycan ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Sənaye Təhlükəsizliyi və Dağ-mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyinin rəis müavini İsmayıl Nəsirov çıxışlarında təmsil etdikləri dövlət qurumlarının ətraf mühitin və əməyin mühafizəsi, təhlükəsizlik texnikası üzrə həyata keçirdiyi işlər, Dövlət Proqramları, prioritetlər, bu sahədə gələcək hədəflər barədə  məlumat veriblər.
Konfransda “SOCAR Downstream”in Baş direktoru Emil Alxaslı Əməliyyat mükəmməlliyi proqramı, hədəflər barədə məlumat verərək bildirib ki, SƏTƏM və texnoloji təhlükəsizlik SOCAR-ın əsas dəyərlərindən biri və əməliyyat mükəmməlliyi istiqamətində əsas hərəkətverici qüvvədir.
Konfrans ICARO şirkətinin idarəedici direktoru Siliano Stanqanini, həmçinin SOCAR, İtaliya şirkəti, Genuya Universitetinin nümayəndələrinin  davamlı inkişaf, proses təhlükəsizliyi idarəetmə sistemi, risklərin qiymətləndirilməsi, ərazidə sənaye fövqəladə hallarının idarə edilməsi və digər mövzularda çıxışları və dəyirmi masa müzakirələri ilə davam edib.

Baku Higher Oil School hosts international conference on sustainable development and HSE
The Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) hosted an international conference on the topic “Process safety for sustainable development and improving the HSE (Health, Safety, and Environment) culture”, organized jointly by SOCAR Downstream and the Italian company ICARO.
The conference was attended by heads of various departments of SOCAR, representatives of government agencies, employees and students of universities.
Speaking at the opening of the conference, BHOS Rector Elmar Gasimov expressed satisfaction that Baku Higher Oil School is hosting an event where specialists in industrial safety, occupational safety and environmental protection will exchange best practices and innovative solutions in the energy sector. Touching on the importance of occupational health and safety education, the rector said that this conference is useful for students in terms of acquiring new knowledge and increasing their interest in this area.
Advisor to the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to Azerbaijan Marvin Seniga spoke about the development of cooperation between the two countries. He stressed the importance of this conference organized jointly by Italian and Azerbaijani companies, noting that this conference dedicated to the topical issues is another contribution to strengthening cooperation between the two countries.
Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Vugar Karimov and Deputy Head of State Agency for Industrial Safety and Mining Control Ismail Nasirov spoke about the work done in the field of safety, labor and environmental protection by the agencies they represented. They also informed the audience about government programs, priorities and future goals related to this area.
General Director of SOCAR Downstream Emil Alkhasli informed the conference participants about the Operational Excellence Program and its goals, noting that HSE and technological safety are one of SOCAR's core values and the main driving force towards operational excellence.
ICARO Managing Director Siliano Stanganini, representatives of SOCAR, ICARO and the University of Genoa made presentations on the topics: sustainable development, technological safety management system, risk assessment, emergency management in industrial areas, etc.