Bakı Ali Neft Məktəbi – Qars Qafqaz Universiteti – Heydər Əliyev-100
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımovun rəhbərlik etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyəti Türkiyənin Qars şəhərində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü münasibətilə keçirilən konfransa qatılıb.
Konfransda çıxış edən Elmar Qasımov bildirib ki, Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığı dünyaya nümunədir: “Azərbaycan üçün xüsusi əhəmiyyətə malik Türkiyənin Qars şəhəri Ulu Öndər Heydər Əliyevin daim diqqət mərkəzində olub. Ümummilli Liderimiz dəfələrlə bu şəhərə səfər edib və Qars Qafqaz Universitetinin Fəxri doktoru adına layiq görülüb”.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru deyib ki, iki qardaş ölkə həm çətin, həm də xoş gündə hər zaman bir-birinin yanında olub. “Türkiyə 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı yenə də Azərbaycanın yanında idi, hər cür mənəvi dəstək göstərirdi. Qardaş ölkədə ötən ayın əvvəlində baş verən güclü zəlzələ zamanı ilk köməyə gedən məhz Azərbaycan oldu. Cənab Prezident İlham Əliyevin və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın liderlikləri ilə ölkələrimiz arasında formalaşan sıx münasibətlər digər türk dövlətləri arasındakı əlaqələrə də sirayət etməkdədir”. Rektor Türk dünyasının ortaq layihələri, strateji əhəmiyyətə malik Zəngəzur dəhlizinin Türk dünyasına verəcəyi faydadan da geniş söhbət açıb.
Qars Qafqaz Universitetinin rektoru Hüsnü Kapu düşmən üzərində qazanılan qələbəni bütün Türk dünyasının birliyi, zəfəri adlandırıb. İki qardaş ölkənin birliyinin əbədi olacağını vurğulayıb. Daha sonra əməkdaşlığa dair təkliflər müzakirə olunub.
Tədbirdə həmçinin Azərbaycan Milli Məclisinin üzvü Müşfiq Cəfərov və Türkiyə Böyük Millət Məclisinin üzvü Yunus Kılıç çıxış edib.
Səfər çərçivəsində BANM-in rektoru Elmar Qasımovla Qars Qafqaz Universitetinin rektoru Hüsnü Kapu arasında əməkdaşlıq haqqında razılaşma imzalanıb.
Xatırladaq ki, Türkiyədə səfərdə olan nümayəndə heyətinin tərkibində millət vəkilləri, qazilər, tanınmış ictimai xadimlər, media təmsilçiləri iştirak ediblər.

The Azerbaijani delegation headed by Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov took part in the conference held on the occasion of the 100th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev in Kars, Turkey.
Speaking at the conference, Elmar Gasimov said that the Azerbaijani-Turkish brotherhood is an example for the whole world: “The Turkish city of Kars, which is of particular importance for Azerbaijan, has always been in the center of attention of Great Leader Heydar Aliyev. Our National Leader has repeatedly visited this city and was awarded the title of Honorary Doctor of Kars Caucasian University.” Rector of Baku Higher Oil School said that the two fraternal countries have always stood by each other both in difficult and joyful days. “During the 44-day Patriotic War, Turkey stood by Azerbaijan and provided it with all kinds of moral support. It was Azerbaijan that was the first to come to the aid of the fraternal country during a strong earthquake that occurred in Turkey at the beginning of last month. The close relations established between our countries under the leadership of President Ilham Aliyev and President of Turkey Recep Tayyip Erdogan extend to relations between other Turkish states.” The rector also spoke in detail about the joint projects of the Turkic world and the benefits that the strategically important Zangezur corridor will bring to the Turkic world.
Rector of Kars Caucasian University Hüsnü Kapu called the victory over the enemy a victory for the unity of the entire Turkic world. He stressed that the unity of the two fraternal countries will be eternal.
Then proposals for cooperation were discussed.
Member of the Milli Majlis of Azerbaijan Mushfig Jafarov and Deputy of the Turkish Grand National Assembly Yunus Kılıç also spoke at the event.
As part of the visit, BHOS Rector Elmar Gasimov and Rector of Kars Caucasian University Hüsnü Kapu signed an agreement on cooperation between the two universities.
It should be noted that the Azerbaijani delegation included members of parliament, veterans, well-known public figures and media representatives.