Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Azərbaycandakı səfiri Məhəmməd Əhməd Hamel Alqubaisi BANM-də olub
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Məhəmməd Əhməd Hamel Alqubaisi Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olub.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov səfir Məhəmməd Əhməd Hamel Alqubaisini salamlayaraq, onu Ali Məktəbdə görməkdən məmnunluğunu bildirib. Rektor Elmar Qasımov qonağa BANM-in yaranma tarixi, tələbə qəbulu prosesi, təhsil ocağının əsas hədəfləri haqqında danışıb. Elmar Qasımov Bakı Ali Neft Məktəbinin SOCAR-ın strukturu olaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin fərmanı ilə yaradıldığını vurğulayıb. O, bildirib ki, Ali Məktəbin əsas məqsədi neft və kimya sənayesi üçün yüksək ixtisaslı peşəkar kadrların hazırlanmasıdır. BANM-in dövlət ali təhsil müəssisəsi olduğunu diqqətə çatdıran rektor burada təhsilin ingilis dilində olduğunu deyib. Elmar Qasımov ən yüksək göstəricilərə malik tələbələrin məhz BANM-i seçdiklərini bildirərək Ali Məktəbin hər il Prezident təqaüdçülərinin sayının artdığını vurğulayıb. O, BANM-in beynəlxalq əlaqələrindən söz açaraq, bu istiqamətdə görülmüş işlər haqqında səfirə geniş məlumat verib. Elmar Qasımov vurğulayıb ki, gənc ali təhsil müəssisəsi olmasına baxmayaraq, BANM dünyanın bir çox aparıcı ali təhsil ocaqları arasında müsbət imic formalaşdıra bilib, nəticədə, onlar da Ali Məktəblə qarşılıqlı əlaqələrin qurulmasında maraqlarını nümayiş etdiriblər. Elmar Qasımov BANM-in Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt Universiteti ilə əməkdaşlığından söz açaraq, BANM-də tədrisin Heriot-Vatt Universitetinin kurrikulumları əsasında həyata keçirildiyini deyib. BANM-in yeni kampusu haqda danışan rektor E.Qasımov ilin sonuna qədər bütün işlərin yekunlaşacağını və bununla da nəinki ölkəmizdə, Qafqazda ən böyük kampusun məhz BANM-in kampusu olacağını qonağın diqqətinə çatdırıb. Bununla yanaşı, rektor BANM-in tələbələrinin həm nəzəri, həm də təcrübi biliklərini möhkəmləndirmək üçün SOCAR-da və beynəlxalq şirkətlərdə istehsalat təcrübəsi keçdiklərini qeyd edib. O, Abu-Dabi Neft İnstitutu ilə BANM arasında əməkdaşlığın yaradılmasında maraqlı olduğunu bildirib. Elmar Qasımov səfirə bir daha yeni təyinatındakı fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Məhəmməd Əhməd Hamel Alqubaisi Bakı Ali Neft Məktəbinə gəlişindən məmnunluq hissi keçirdiyini deyib. O, Azərbaycanda ingilis dilində tədris həyata keçirən, müasir tipli Ali Məktəbin yaradılmasının vaxtında həyata keçirilən çox önəmli bir layihə olduğunu vurğulayıb. Səfir Abu-Dabi Neft İnstitutu ilə BANM arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılması üçün lazımi tədbirlərin həyata keçirilməsinə dəstək verməyə hazır olduğunu bildirib.
Görüşdə, eyni zamanda, ikitərəfli əlaqələrin qurulması, qarşılıqlı əməkdaşlıq perspektivləri, o cümlədən universitetlərarası mübadilə proqramının həyata keçirilməsi və maraq doğuran digər məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Ambassador of the United Arab Emirates visits Baku Higher Oil School
Mohammad Ahmad Hamel Al Qubaisi, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Arab Emirates visited Baku Higher Oil School.
Elmar Gasimov, Rector of Baku Higher Oil School heartily welcomed the Ambassador and briefed on BHOS history, the outcomes of student admission process, and vision and mission of the higher school. He underlined that BHOS was established based on the Decree issued by Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, adding that the mission of the higher school was training of highly-qualified specialists for petroleum and chemical sectors, and noted that the language of instruction at BHOS, a public higher education institution, was English. The Rector also underlined that the top national students chose BHOS and the number of the students awarded Presidential Scholarship was going up annually. Speaking about the international relations of BHOS, Mr. Gasimov informed the Ambassador in details about the activities carried out in this direction. The Rector particularly underlined that despite being a comparatively new higher school, BHOS managed to create positive image contributing in establishing good partnership relations with well-recognized international higher education institutions. Briefing on the partnership with Herriot-Watt University (HWU) of the UK, the Rector said that BHOS offered education programmes based on the HWU curriculum. He also spoke about the newly constructed campus which will be ready for opening till the end of the year, emphasizing that it would be the biggest one not only in Azerbaijan, but also in the whole Caucasian region. Moreover, he underlined the internship programmes offered to BHOS students by a number of international energy companies, including SOCAR, to enhance the students’ practical skills. Mr. Gasimov expressed his interest in establishing partnership with Petroleum Institute of Abu-Dhabi and extended the Ambassador his wishes of success in his professional endeavors.
The Ambassador said that he was pleased of visiting BHOS. He emphasized the establishment of the contemporary higher school offering education programmes in English as a timely and significant initiative and assured BHOS management in his contribution in establishing bilateral cooperation with Petroleum Institute of Abu-Dhabi.
The meeting continued with the discussions on establishment of bilateral cooperation, future collaboration perspectives, as well as the opportunities of implementing exchange programmes and other issues of mutual interest.