Bakı Ali Neft Məktəbi nüfuzlu beynəlxalq sosial şəbəkələrdə
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) EBSCO Məlumat Xidmətinin EBSCO Axtarış Xidmətini tətbiq etməsi haqda məlumat beynəlxalq sosial şəbəkələrdə dərc olunub. Belə ki, EBSCO Company, NBC (The National Broadcasting Company is an American commercial broadcast television and radio network – Amerika Televiziya və Radio Kommersiya Yayımı Milli Yayım Şirkəti), The Librarian News Wire-LISWire-də (Kitabxana Xəbər Şəbəkəsi), eləcə də Facebook, Linkedin, Twitter kimi sosial şəbəkələrdə Ali Məktəbin kitabxanasının strateji inkişaf istiqamətlərini müəyyənləşdirən Gələcəyə Doğru planında EBSCO Axtarış Xidmətinin növbəti 3 il ərzində mühüm rol oynayacağı vurğulanıb. “Bakı Ali Neft Məktəbi EBSCO Axtarış Xidmətini seçir” (EDS Ali Məktəbin kitabxanasının inkişaf planını dəstəkləyir) başlıqlı yazıda bildirilir ki, “Gələcəyə Doğru planının mühüm komponentlərindən biri tələbə və tədqiqatçıların dəyişən ehtiyaclarına uyğun rəqəmsal materialların və xidmətlərin təminatıdır. BANM-in rektoru cənab Elmar Qasımovun sözlərinə görə, sürətli və münasib axtarış nəticələri təmin etməklə EDS tələbələrin ehtiyaclarını ödəyəcək: “EDS müəllim və tələbələrimizi münasib mənbələrlə təmin edəcək. Üstün etibarlılıq dərəcəsi sayəsində EDS vasitəsi ilə tələbələr axtarışları həyata keçirərkən vaxt itirməyəcək və onların məlumat axtarışı qabiliyyətləri daha da təkmilləşəcəkdir”.Cənab Qasımov əlavə olaraq vurğuladı ki, EDS bütün sistem mənbələrinə daxil olma imkanını yaradaraq Gələcəyə Doğru planına dəstək olur: “EDS-in bütün kitabxana mənbələrinə hər zaman və hər yerdən daxil olma imkanını təmin etməsi olduqca əhəmiyyətlidir. BANM-in bütün tələbə və işçiləri kampusda və kampusdan kənarda EDS-ə kitabxananın internet səhifəsindən həftənin istənilən günü 24 saat daxil ola biləcəklər”.
BANM EDS-i tətbiq edən Azərbaycanın ilk ali təhsil müəssisəsi olaraq bu sistemi öz inkişafının mühüm tərkib hissəsi olaraq görür və bu zamana qədər tətbiq olunmuş sınaq versiyası özünü doğrultmuşdur. Rektor həmçinin vurğuladı ki, “istifadəçilər EDS-in axtarış sistemindən və istifadə üçün rahat və əlverişli olmasından razıdır. EDS-in müştəri xidməti də mükəmməldir” – deyə sözügedən məqalədə bildirilir.
Qeyd edək ki, EBSCO Məlumat Xidmətləri (EBSCO) dünyanın 100-dən çox ölkəsində 8.000-dən artıq müştəri ilə kitabxanalara öz axtarış xidmətlərini təqdim edən aparıcı şirkətdir. EBSCO Axtarış Xidmətləri ™ (EDS), həmçinin kitabxanalar üçün onlayn tədqiqat materialları təmin edən qabaqcıl xidmətdir. Milyonlarla istifadəçi və minlərlə ali məktəbə xidmət edən EBSCO yüzlərlə tədqiqat-məlumat bazası, tarixi arxivlər, tibbi istinadlar və korporativ təlim vasitələrini əhatə edir.

Implementation of EBSCO Discovery Service™ (EDS) from EBSCO Information Services (EBSCO) by Baku Higher Oil School (BHOS) has been highlighted by international social nets. Thus, accordingly to EBSCO Company, NBC (The National Broadcasting Company, an American commercial broadcast television and radio network), the Librarian News Wire-LISWire, Facebook, Linkedin, Twitter, within the next 3 years EBSCO Discovery Service will play an important role in Towards Our Future plan of BHOS library directed to strategic development.
Based on “BHOS chooses EBSCO Discovery Service” (EDS supports library development plan of BHOS) headline remarks significant component of Towards Our Future includes catering for the changing needs of researchers and learners by providing digital materials and services. Rector of the Baku Higher Oil School, Mr. Elmar Gasimov, says EDS serves the needs of the students by providing fast, relevant results “EDS provides our students and teachers with relevant resources. Due to their superior relevancy ranking algorithm, the benefit to student learning is that students will save time because they are rewarded with successful searches through EDS and will develop confidence and competence in their research abilities”. Mr. Gasimov adds that EDS supports Toward Our Future by providing access to all their resources from anywhere on campus. “It was very important that EDS provides to all library information resources at any time and from any location. EDS is available from the library’s website 24/7, to all BHOS students, faculty, and staff on and off campus.”
As the first university in Azerbaijan to implement EDS, BHOS sees EDS as an essential part of their development and so far their experience has been very positive. “Users have been very satisfied with EDS’s searching user-friendly platform,” says BHOS rector, “the EDS customer service has also been outstanding.”
EBSCO Information Services (EBSCO) is the leading discovery service provider for libraries worldwide with more than 8,000 discovery customers in over 100 countries. EBSCO Discovery Service™ (EDS) provides each institution with a comprehensive, single search box for its entire collection, offering unparalleled relevance ranking quality and extensive customization. EBSCO is also the preeminent provider of online research content for libraries, including hundreds of research databases, historical archives, point-of-care medical reference, and corporate learning tools serving millions of end users at tens of thousands of institutions.