Bakı Ali Neft Məktəbində "Kitabbağışlama günü"
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Tələbə Gənclər Təşkilatının (TGT) təşəbbüsü ilə "Kitabbağışlama günü" layihəsi həyata keçirilib. Aksiyada iştirak edən Ali Məktəbin əməkdaşları və tələbələri bir-birinə #kitab hədiyyə ediblər.
"Kitabbağışlama günü" layihəsinin məqsədi ədəbiyyata olan maraq və həvəsi artırmaq, həmçinin biri-birilərilə əlaqələrini genişləndirmək, ünsiyyət yaratmaqdır.
Layihə çərçivəsində #müsabiqə də keçirilib. Hədiyyə edilən kitabın fotosunu ən maraqlı və original formada çəkib sosial şəbəkədə yerləşdirən və ən çox bəyənmə toplayan iştirakçı qalib olub. İlk üç yerin qalibinə “Kitabevim” mağazası tərəfindən kitab hədiyyə kuponu təqdim edilib.

The "Book Donation Day" project has been implemented at the initiative of the Student Youth Organization (SYO) of Baku Higher Oil School (BHOS). Employees and students of Baku Higher Oil School, who took part in the campaign, gave books to each other as a gift.
The purpose of the "Book Donation Day" project is to increase young people’s interest in literature, as well as to establish relations and expand contacts between them.
A competition was also held as part of the project. The participant who had
taken a photo of the donated book in the most interesting and original form, posted it on social media and received the most “Likes” became the winner of the competition. The winners of the top three places were awarded a Book Gift Coupon each by the “Kitabevim” store.