Azərbaycanlı alim BANM-də işləmək üçün Vətənə döndü
Uzun müddət Azərbaycandan kənarda yaşayan və müxtəlif vaxtlarda Türkiyədə və Almaniyada təhsil alaraq elmi fəaliyyətlə məşğul olan Riyaziyyat üzrə Fəlsəfə Doktoru (PhD) Həbibə Kələntərova Bakı Ali Neft Məktəbinin Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasına dosent vəzifəsinə təyin olunub.
Həbibə Kələntərova Bakıda anadan olub, orta təhsilini Bakıdakı 158 saylı orta məktəbdə, sonra isə Türkiyə Respublikasında davam etdirərək Ankara Yüce Təbiət Elmləri Liseyini bitirib. Həbibə Kələntərova 2002-2005-ci illərdə bakalavr təhsilini Türkiyədə alıb, o, Boğaziçi Universitetinin Riyaziyyat Bölməsini bitirib. Diplom işi iki mərtəbəli elliptik tənliklər üçün maksimum prinsiplərə həsr olunub. 2005-2007-ci illərdə Türkiyənin Koç Universitetinin Riyaziyyat Bölməsində təhsilini davam etdirərək magistraturada oxuyub. Magistraturada iki il tam təqaüdlə təhsil alan Həbibə Kələntərovanın magistr dissertasiyası Newton - Schrödinger tənliklərinin tədqiqinə həsr olunub. O, 2015-ci ilin yanvar ayında Almaniya Federativ Respublikasının Bonn Universitetinin Riyaziyyat Institutunda “Kadomtsev – Petviaşvili II tənliyi üçün local hamarlıq və korrektlik nəticələri” adlı elmi işini uğurla müdafiə edib və Riyaziyyat üzrə Fəlsəfə Doktoru (PhD) alim adını alıb. Doktoranturada oxuduğu dövrdə, o, Almaniya Tədqiqat Fondunun və Almaniya Kollektiv Tədqiqat Mərkəzinin qrantlarını, iki dəfə Oberwolfach Riyaziyyat Mərkəzinin qrantlarını qazanıb.
Həbibə Kələntərova 2015- ci ilin iyul ayından BANM-in Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının dosenti kimi əmək fəaliyyətinə başlayıb.

Azerbaijani Scientist Returns Home Country to Work for BHOS
Dr. Habiba Kalantarova (PhD in Mathematics from University of Bonn) is appointed Associate Professor at BHOS, SOCAR, after a long period of studies and research activities in Turkey and Germany.Habiba Kalantarova was born in Baku and attended the secondary school No.158. Then she continued her education at Ankara Yüce Science High School, Turkey.From 2002 to 2005, Habiba Kalantarova studied at the Department of Mathematics of Boğaziçi University, Turkey and obtained a B.Sc degree. Then she continued her studies at Koç University, Turkey and received her Master’s degree in 2007. During her graduate studies, she was granted full scholarship and her Master’s thesis was dedicated to the Schrödinger-Newton System.
In January 2015, Habiba Kalantarova successfully defended her PhD thesis entitled “Local Smoothing and Well-Posedness Results for KP-II Type Equations” at the University of Bonn, Germany.During her doctoral studies Dr. Kalantarova received the grants of German Research Foundation via German Collaborative Research Centers (SFB 611 and SFB 1060), and she was twice recipient of OWLG (Oberwolfach Leibniz Graduate Student) grant.
Since July 2015, Dr. Kalantarova has been working as an Associate Professor at SOCAR, BHOS Petroleum Engineering Department.