BANM-də Neftçilər günü münasibətilə görüş keçirildi
Bakı Ali Neft Məktəbində 20 sentyabr “Neftçilər günü” münasibətilə tədbir və BANM-ə 2015/2016-cı tədris ilində qəbul olmuş tələbələrlə və onların valideynləri ilə görüş keçirildi. Tədbirdə Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov Azərbaycan neftçilərini, BANM-in professor-müəllim heyətini və tələbələrini bayram münasibətilə təbrik etdi. Rektor Elmar Qasımov 20 sentyabrın Ümummilli lider Heydər Əliyevin 16 avqust 2001-ci il tarixli fərmanı ilə təsis edildiyini diqqətə çatdırdı. O, bildirdi ki, "Əsrin müqaviləsi"nin imzalandığı 1994-cü il 20 sentyabr tarixindən artıq 21 il keçir. Bu müqavilə Ümummilli lider Heydər Əliyevin banisi olduğu Azərbaycanın energetika strategiyasının əsas tendensiyasını müəyyən edib və Azərbaycanı dünyanın neft ixracatçılarından birinə çevirib. Azərbaycanda neft-qaz sektorunun, energetikanın inkişafında Azərbaycan dövlətinin yürütdüyü siyasətdən söz açan Elmar Qasımov hazırda bu siyasətin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən aparılan uğurlu neft strategiyasının əsasını təşkil etdiyini dedi.
Elmar Qasımov həmçinin, bildirdi ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı ilə 1992-ci ildə respublikanın neft sərvətlərindən istifadəni vahid dövlət siyasəti əsasında həyata keçirmək, neft sənayesinin idarəetmə strukturunu təkmilləşdirmək, yanacaq-enerji kompleksinin inkişafını təmin etmək, həmçinin böyük həcmdə elmi-tədqiqat və layihə işləri yerinə yetirmək məqsədi ilə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) yaradılıb. Rektor Elmar Qasımov SOCAR-ın strukturunda yaradılmış Bakı Ali Neft Məktəbinin tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, qısa müddət ərzində keçdiyi uğurlu yola qısa ekskurs etdi. Elmar Qasımov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin BANM-in yaradılması haqda Fərmanını vurğulayaraq, “ Bİz neft kapitalını insan kapitalına çevirməliyik” vəzifəsinin artıq yerinə yetirildiyini bildirdi. Azərbaycanda neft-qaz sahəsində yüksək ixtisaslı, ingilisdilli peşəkar kadrların hazırlanmasında əsas rol oynayan, ali təhsil müəssisələri içərisində öz nüfuzuna görə öndə gedən Ali Məktəbin qazandığı uğurlardan söz açan Elmar Qasımov 2015/2016-cı tədris ilində Bakı Ali Neft Məktəbinə minimal balın 659 bal olduğunu xatırlatdı. O. dedi ki, BANM-in əsas məqsədlərindən biri dünyanın xarici şirkətlərindəki azərbaycanlıların sayının artırılmasıdır. BANM-də dərslərin Böyük Britaniyanın Herriot Vatt Universitetinin tədris proqramları əsasında keçirildiyini dedi. Elmar Qasımov neft-kimya komplekslərinin inkişafının ölkəmizdə qeyri-neft sektorunun inkişafını sürətləndirdiyini bildirdi. Tələbələrin istehsalat təcrübəsinə Ali Məktəbin xüsusi önəm verdiyini deyən rektor BANM tələbələrinin SOCAR və onun strukturları, BP, Halliburton, Türkiyədə “Petkim” şirkətində və digər şirkətlərdə ödənişli əsaslarla təcrübə keçdiklərini vurğuladı. O, tələbələrin sosial mühitə uyğunlaşması üçün BANM tərəfindən müxtəlif sosial yönümlü tədbirlərin təşkil olunduğunu xatırlatdı.
Elmar Qasımov Bakı Ali Neft Məktəbinin yeni kampusunun tikintisinin davam etdiyini vurğulayaraq dedi ki, tələbələr regionda ən yüksək səviyyədə maddi-texniki təminatla təmin olunmuş kampusda oxuyacaqlar. O, 2015/2016-cı tədris ilində ali təhsil müəssisələrinə qəbul olan tələbələrdən ümumilikdə 102 nəfərinin Prezident təqaüdünə layiq görüldüyünü xatırladaraq, I qrup üzrə Prezident təqaüdünə layiq görülən 25 tələbədən 17-nin BANM-in tələbələri olduğunu bildirdi. Elmar Qasımov BANM-in tələbələri və onların valideynlərini yeni tədris ilinin başlanması münasibəti ilə bir daha təbrik etdi. O, tələbələrə təhsildə və ictimai işlərdə hər zaman fəal olmağı tövsiyə etdi.
Tədbirdə Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə III kursda təhsil alan, eyni zamanda Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt Universitetinin 2014/2015-ci akademik ili üzrə ən yaxşı tələbələrdən biri seçilərək “Fəxri diplom” və pul mukafatına layiq görülmüş Sevinc Qafarlı, “SOCAR Yay Məktəbi 2015” layihəsində iştirakı çərçivəsində Rumıniyaya səfər imkanı qazanmış, BANM-in “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasında təhsil alan III kurs tələbəsi Kamran Rzayev, o cümlədən həmin ixtisas üzrə təhsil alan II kurs tələbəsi Pakizə Paşayeva, BANM-in dəstəyi ilə bir semestr Herriot Vatt Universitetində təhsil almış, “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə IV kurs tələbəsi Kamran Əliyev BANM-də tələbələr üçün yaradılan geniş imkanlardan söz açdılar. SOCAR-ın xaricdə təhsillə bağlı təqaüd proqramı ilə Böyük Britaniyanın London İmperial Kollecində təhsil almış və hazırda BANM-in “Kimya mühəndisliyi” kafedrasının baş müəllimi vəzifəsində çalışan Sənan Eminov öz çıxışında qazandığı nailiyyətlərdən söz acaraq, uğurlarına görə ona dəstək göstərən şəxslərə təşəkkür etdi. Sənan Eminov gənclərə dəstəyin vacibliyini önə çəkərək, bir müəllim kimi biliklərini tələbələrlə bölüşməyə həmişə hazır olduğunu bildirdi.
Sonra rektor Elmar Qasımov tələbələrin valideynlərinin suallarını cavablandıraraq, onların istək və təkliflərini dinlədi, aidiyyatı üzrə müvafiq tapşırıqlarını verdi.
Tədbirin sonunda 2015/2016-cı tədris ilində Bakı Ali Neft Məktəbinə daxil olmuş tələbələrə noutbuklar hədiyyə olundu.

BHOS Celebrates Oilmens Day
The event dedicated to “Oilmen’s Day” celebrated September 20 and the meeting that gathered first year students and their parents were held at BHOS. The higher school rector Elmar Gasimov congratulated Azerbaijani oilmen, BHOS lecturers and students. Rector emphasized that September 20 started to be celebrated as “Oilmen’s Day” in accordance with National leader, Haydar Aliyev’s order issued August 16, 2001. He particularly stressed that 21 years have passed since the signing “The Contract of the Century” September 20, 1994. Initiated by National leader Haydar Aliyev this Contract defined the main energy strategy of Azerbaijan turning our country into one of the leading global oil exporters. Touching upon Azerbaijani government’s policy pursued in the development of energy and petroleum sector, Mr. Gasimov pointed out that this policy is progressing owing to successful oil strategy backed by President Ilham Aliyev.
BHOS rector added that based on decree of the President of Azerbaijan Republic the State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) was established in 1992 in order to use oil resources of Azerbaijan in line with government’s policy, improve management structure of oil industry and carry out large-scale scientific and research projects. Elmar Gasimov briefed on the history of Baku Higher Oil School founded within SOCAR, activities of the higher school and successful achievements in the course of short period of time. Focusing on President Ilham Aliyev’s order on establishing BHOS, Mr. Gasimov stressed that the goal “We should turn oil capital into human one” had already been achieved. While speaking about Baku Higher Oil School standing out for educating highly qualified, English speaking specialists and its authority, BHOS rector reminded that minimal entry points necessary to be admitted to BHOS for Academic year 2015/2016 made up 659. He also said that one of BHOS goals is to increase the number of Azerbaijani specialists working for oversea companies. Rector underlined that education at BHOS is realized in accordance with Academic programmes of Heriot-Watt University, UK. Elmar Qasimov also said that the development of oil and chemistry complexes in Azerbaijan aided development of non-oil sector as well. BHOS rector emphasized special importance attached by BHOS to internship taken by students and informed that BHOS students enjoy opportunity to take internship at SOCAR and its structures, BP, Halliburton, “Petkim” Company, Turkey etc. He said that in order to facilitate students’ socialization process BHOS organized socially oriented events.
Mentioning the continuing construction of BHOS campus rector said that BHOS students would study at the campus with the most advanced procurement in the whole region. Mr. Gasimov said that for Academic year 2015/2016, 102 students were eligible to get Presidential Scholarship and out of 25 students, the winners of this scholarship from the first specialization group, 17 ones are BHOS students. Elmar Gasimov once again congratulated BHOS students and their parents on the occasion of the start of new academic year. He advised students to be active both in their academic and social life.
Sevinj Qafarli, BHOS third year student on chemistry engineering programme awarded by Heriot-Watt University UK as one of the best students for 2014/2015 Academic year, including “Honorary Certificate” and pecuniary award, Kamran Rzayev, BHOS third year student studying process automation engineering and the winner of the trip to Romania as a participant of “SOCAR Summer School”, Pakiza Pashayeva, BHOS second year student from the same specialization, Kamran Aliyev who with BHOS support studied at Heriot-Watt University during one semester, spoke about broad opportunities offered by BHOS to students. Studied at UK London Imperial College via SOCAR scholarship for education in foreign countries and currently working as a senior lecturer at BHOS chemistry engineering department, Sanan Eminov, thanked all people who ever helped him. Stressing the importance of support to be rendered to students Mr. Eminov said that he would be pleased to share his knowledge with students.
The meeting proceeded by Rector Elmar Gasimov’s responses to questions raised by parents. He drew attention to their proposals and gave appropriate instructions. In conclusion newly admitted BHOS students were granted notebooks.