Bakı Ali Neft Məktəbində 2015/2016-cı tədris ili üzrə ilk iclas keçirildi
Bakı Ali Neft Məktəbində Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımovun sədrliyi ilə 2015/2016-cı tədris ili üzrə ilk iclas keçirildi. İclası açan rektor Elmar Qasımov BANM-in kollektivini salamlayaraq, Ali Məktəbdə işlərin ilboyu davam etdiyini, artıq 4 ildir ki, fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisəsinin bu yeni tədris ilində də yeni tələbələrini məmnunluqla qəbul edəcəyini dedi. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Bakı Ali Neft Məktəbinə xüsusi qayğısından söz açaraq, rektor Elmar Qasımov cənab Prezidentin Ali Məktəbə xüsusi etimad göstərdiyini dedi. Rektor Elmar Qasımov əvvəlki illərdə olduğu kimi, bu il də BANM-in ali məktəblərə qəbul imtahanında keçid balının digər ali təhsil müəssisələrindən yüksək olduğunu, ümumi orta balın 676 olduğunu xatırlatdı. O, dedi ki, “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisası üzrə orta bal 672-dən 679-a, “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə 657-dən 668-ə, “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə orta bal isə, 684-dən 685-ə qalxıb. Rektor bildirdi ki, BANM-in bu günədək əldə etdiyi nailiyyətlərini təqdirəlayiq hesab etmək olar. Elmar Qasımov bu il qəbul imtahanında 700 bal toplayan 3 abituriyentin məhz BANM-i seçdiyini vurğulayaraq, bu uğurun hamının birgə əməyinin nəticəsi olduğunu dedi. O, tələbələrin istehsalat təcrübəsindən də söz açdı. Elmar Qasımov ikinci və üçüncü kurs tələbələrinin SOCAR və digər beynəlxalq transmilli şirkətlərdə yay təcrübəsi keçdiklərini bildirdi. O, üçüncü kursların şirkətlərdə ödənişli təcrübə keçmələrinin onlar üçün böyük bir stimul, motivasiya olduğunu vurğuladı. Tələbələrin peşəkar mühəndis kimi yetişməsində yay istehsalat təcrübəsinin vacib olduğunu deyən rektor Elmar Qasımov BANM-in tələbələrinin gələcəkdə rəqabətə davamlı neft-qaz mühəndisləri kimi formalaşmasında əldə etdikləri təcrübənin böyük rol oynadığını nəzərə çatdırdı.
Rektor Elmar Qasımov tikintisi tamamlanmaqda olan BANM-in kampusu haqda da danışdı. O, bildirdi ki, kampusda artıq yekunlaşdırma işləri görülür. Elmar Qasımov kafedra müdirlərinə və müəllimlərə, o cümlədən şöbə rəislərinə müvafiq tapşırıqlarını verdi. O, yeni fakültə və mərkəzlərin açılmasının nəzərdə tutulduğunu, yeni laboratoriyaların alındığını dedi.
Rektor Elmar Qasımov, həmçinin Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının təşkil etdiyi test imtahanlarının nəticələri əsasında 2015-ci ildə Bakı Ali Neft Məktəbinə qəbul olacaq abituriyentlərin müvafiq qaydada qeydiyyatdan keçirilməsi və onlar üçün tələb olunan sənədlərin növbəti dərs ilinin əvvəlinə kimi hazırlanmasını təşkil etmək məqsədilə yaradılan işçi qrupun rəhbəri, Elektron-tədris şöbəsinin rəisi Şərif Xurşudovun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək ona xüsusi təşəkkür etdi.
Rektor Elmar Qasımov bütün strukturların işi haqda danışaraq tövsiyələrini verdi, yeni tədris ilində daxili nizam-intizam qaydalarına riayət edilməli olduğunu dedi. Elmar Qasımov avqustun 1-dən SOCAR-da "Korporativ geyim forması standartı"nın tətbiqinə əsasən, SOCAR-ın baş ofisində və şirkətin struktur bölmələrinin idarəetmə aparatlarında çalışan əməkdaşların geyim qaydaları haqda SOCAR-ın strukturlarında dress code barədə yeni qərarın verildiyini vurğuladı. Bu məsələ ilə bağlı Tələbələrlə iş şöbəsinin rəisi Həbibə Sadıqlı və Elektron-tədris şöbəsinin metodisti Elnur Səfərlinin təqdimatı ilə slayd nümayiş olundu.

The first meeting on 2015/2016 Academic year presided by BHOS rector Elmar Gasimov was held at Baku Higher Oil School. In his opening address rector Elmar Gasimov underlined the fact that works are going on throughout the whole year at BHOS. He also said that BHOS, which has been functioning 4 years, would be pleased again to welcome new students. Touching upon the attachment of special significance to Baku Higher Oil School by the President of Azerbaijan Republic Mr. Ilham Aliyev, rector Elmar Gasimov pointed to the trust manifested by head of state towards BHOS. BHOS rector also reminded that this year average entrance point, necessary to gain to be admitted to BHOS, was as high as it was within previous years making up 676. He particularly said that points referred to petroleum engineering specialization raised from 672 to 679, chemistry engineering from 657 to 668, process automation engineering 684 to 685. Rector stated that today's achievements by BHOS are worth praising. Elmar Gasimov also mentioned that 3 students who gained 700 points during entrance exam selected BHOS and this is the results of joint endeavors of all BHOS staff members. Rector also mentioned internship issue saying that BHOS second and third year students took summer internship at SOCAR and other transnational companies. He said that payment based internship turned out to be very motivating for third year students. Emphasizing how important summer internship is for students' development as professional engineers, Elmar Gasimov stressed that this gained experience would also be crucial for students' formation as competitive petroleum engineers in future.
Rector Elmar Gasimov spoke about new campus of BHOS construction of which is close to completion. Elmar Gasimov gave certain instructions to heads of departments and lecturers. He also said that opening of new centers and acquisition of new laboratories were envisaged.
Rector specially thanked head of e-training department Sharif Khurshudov for his efforts as a group leader specially recruited for registering BHOS prospective students who were admitted to study at BHOS in 2015 via Students' Admission Committee and supervising documents' submission in accordance with regulations.
Rector instructed all staff members to strictly observe disciplinary regulations. Elmar Gasimov also informed about dress code according to the SOCAR's corporative clothing standards came in force on August 1 and which should be followed by all staff members of SOCAR and its structures. In this connection two presentations were made by Habiba Sadiqli, head of students' affairs department and Elnur Safarli, representative of e-training department. Meeting followed by questions and answers session.