BANM-in tələbələri BMT Modeli Yay Məktəbində iştirak ediblər
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan I kurs tələbəsi Vüqar Həsənov və “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan I kurs tələbəsi Kamal Ömərov 10 – 14 avqust 2015-ci il tarixlərində Daşkəsən rayonunun Gənclərin Təlim və İstirahət Mərkəzində keçirilən BMT Modeli Yay Məktəbində fəal iştiraklarına görə sertifikatla təltif olunublar. BANM-in tələbələri Yay məktəbində özlərini diplomat, Avstraliya və Əfqanıstanın səfir rollarında sınayaraq beynəlxalq münasibətlər sahəsini daha yaxından mənimsəyib, müvafiq bilik və bacarıqlarını artırıblar.
Adı çəkilən Yay Məktəbi BMT-nin İnkişaf Proqramı (BMTİP) və Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyinin “Qlobal siyasi müzakirələrdə gənclərin fəal iştirakını dəstəkləmək üçün əsasların yaradılması” adlı birgə layihəsi çərçivəsində təşkil edilib. Azərbaycanın müxtəlif ali məktəblərindən 80 nəfər iştirakçının qoşulduğu bu layihənin əsas məqsədi gənclərin beynəlxalq münasibətlər və diplomatiyaya marağının dəstəklənməsi, gənc diplomatların təcrübə qazanması və BMT strukturlarının işi ilə daha yaxından tanış etmək olub. Layihə çərçivəsində beynəlxalq aləmdə aktual olan mövzular ətrafında aparılan müzakirələr BMT Baş Assambleyası formatında təşkil olunub. Bununla yanaşı gənc iştirakçıların araşdırma, danışıq və təqdimat bacarıqlarının inkişafına hədəflənən təlimlər keçirilib.

BHOS first year student on chemistry engineering specialization Vuqar Hasanov and first year student on petroleum engineering Kamal Omarov have been awarded with certificates for their active participation at UN Model Summer School held at Youth Training and Leisure Center of Dashkesen region, August 10-14, 2015. Trying their strengths as diplomats, ambassadors of Australia and Afghanistan during Summer School, BHOS students more closely familiarized themselves with international relations field thus enlarging certain knowledge and skills.
The said Summer School was organized in frames of joint project “Creating the basis to support activities of youth within global political debates” referred to UNDP and Ministry of Youth and Sport of Azerbaijan Republic. The project that gathered 80 participants representing various higher schools aimed at supporting youth’s interest towards international relations and diplomacy, experience gaining by young diplomats and close familiarizing with the work done by UN structures. In frames of the project debates carried out on crucial global issues were organized in format of UN General Assembly. Moreover trainings targeted participants’ speaking, presentation and analyses abilities were held.
It should be mentioned that UN Model Summer School was organized as preparation phase for UN National Model Conference.