Əcnəbi tələbələrin işğaldan azad olunmuş rayonlara səfəri başlayıb
İyunun 2-də Təhsil və Müdafiə nazirlikləri, Bakı şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə əcnəbi tələbələrin işğaldan azad olunmuş Füzuli və Cəbrayıl rayonlarına səfəri təşkil edilib.
Səfərdə 16 ali təhsil müəssisəsinin 31 ölkəni təmsil edən 40 əcnəbi tələbəsi iştirak edib. Bakı Ali Neft Məktəbinin əcnəbi tələbəsi Belka Acevedo Lozanonun (Peru) iştirak etdiyi səfər çərçivəsində Füzuli rayonunda qədim məscid, qəzet redaksiyası, hərbi hissə, köhnə qəbiristanlıq ziyarət olunub. Cəbrayıl rayonunda isə Xudafərin körpüsü, su elektrik stansiyası, “Dostluq bulağı”, “Qədim çinar” yay kinoteatrı, şəhər qəbiristanlığına baş çəkilib. Eyni zamanda, xarici tələbələrin ifasında milli folklor nümunələri sərgilənib.
Səfər zamanı əcnəbi tələbələr tərəfindən Azərbaycanın böyük ölçülü dövlət bayrağı açılıb və “Qarabağ Azərbaycandır!” şüarı səsləndirilib.
Qarabağın Azərbaycan üçün əhəmiyyətini, bölgənin tarixi və zəngin mədəni irsini dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq məqsədilə “Nargis” jurnalının Qarabağ mədəniyyətinə və tarixinə həsr olunmuş “Karabakh is Azerbaijan” adlı xüsusi buraxılışı əcnəbi tələbələrə təqdim edilib.

Foreign students visit liberated regions
Forty foreign students from16 universities in Azerbaijan visited the liberated Fizuli and Jabrayil regions. The visit was jointly organized by the Ministries of Education and Defense and the Baku Youth and Sports Department. Among these students representing 31 countries was a Peruvian citizen Belka Acevedo Lozano, who study at Baku Higher Oil School.
During the trip, the students visited an ancient mosque, a newspaper editorial office, a military unit and an old cemetery in Fizuli region. They also visited the Khudaferin Bridge, a hydroelectric power station, the Friendship Spring, the “Ancient Sycamore Tree” summer cinema in Jabrayil region.
As part of the visit, the students performed national folklore samples. They also unveiled the large state flag of Azerbaijan, chanting the slogan "Karabakh is Azerbaijan!”
A special issue of the "Nargis" magazine dedicated to the culture and history of Karabakh was presented to the foreign students in order to inform the world community about the importance of Karabakh for Azerbaijan and the rich cultural heritage of the region.
At the end, a memorable collective photo was taken, and the students shared their impressions about the visit.