Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr olunmuş Elmi konfransların qalibləri müəyyənləşdi
Bakı Ali Neft Məktəbinin təşkilatçılığı ilə Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr olunmuş Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların II Beynəlxalq Elmi Konfransları başa çatdı.
Son olaraq, “Proseslərin avtomatlaşdırılması və informasiya təhlükəsizliyi - 2021” konfransı keçirilib və qaliblər müəyyən olunub.
Konfransın proqramına “Ölçmə və idarəetmə sistemləri”, “Sistemli analiz və modelləşdirmə”, “İntellektual sistemlər və idarəetmə”, “Əşyaların interneti (İoT) və robototexnika”, “Təsvirlərin və siqnalların emalı”, “İrihəcmli verilənlərin, maşınla öyrətmənin və süni-intellektin sənaye tətbiqi”, “Şəbəkələr və bulud texnologiyaları”, “Sənaye şəbəkələrində informasiya təhlükəsizliyi”  və “Kibertəhlükəsizliyin problemləri” bölmələri daxildir.
“İntellektual sistemlər və idarəetmə”, “Əşyaların interneti (İoT) və robototexnika” bölməsi üzrə qaliblər Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri Roman Tolstoşeyev, Azər Sadıxzadə (I yer), Fərid Həmidov (II yer) və  Nuridə Şirinzadə (III) olub. “Sistemli analiz və modelləşdirmə bölməsi üzrə Reyhanə Kərimli (BANM) I yerin, Aytac Abdullayeva (BANM), Eyvaz Nəcəfli, Əli Əsgərov, Rüstəm Məmmədli və Şəms Əliyeva III yerin sahibi olublar.
Vəfa Məmmədova (I yer), Səkinə Nağızadə (II yer), Mustafa Ağayev (III yer) konfransın “Ölçmə və idarəetmə sistemləri” üzrə bölməsinin qalibi seçiliblər.
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunu təmsil edən Orxan Vəlixanlı   I yerdə, Elşən Bağırov  II yerdə,  Bakı Ali Neft Məktəbinin təmsilçisi Həmidə Əliyeva isə III yerdə qərarlaşaraq “Kibertəhlükəsizliyin problemləri” bölməsinin qalibi kimi müəyyənləşiblər.
“İrihəcmli verilənlərin, maşınla öyrətmənin və süni-intellektin sənaye tətbiqi” bölməsinin əsas qalibləri BANM təmsilçiləri Eyvaz Nəcəfli, Əli Əsgərov, Rüstəm Məmmədli (I yer), AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutundan Eltun Əhmədov (II yer) və Tərlan Əhədli (BANM, III yer) olub.
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutundan Leyla Məmmədova  , Bakı Ali Neft Məktəbindən Azər Əliyev və Rəhim Həşimov müvafiq olaraq I, II və III yerləri bölüşüblər.
Konfransa yerli və xarici təhsil müəsissəsindən tələbə və gənc tədqiqatçılar tərəfindən 77 tezis təqdim edilib. Ümumilikdə isə konfranslara 300-ə qədər  tezis qəbul edilib.

Winners of Scientific Conferences dedicated to the 98th anniversary of the birth of the National Leader Heydar Aliyev have been announced
The winners of the conference “Process Automation and Information Security – 2021”, which was the last of the 2nd International Student Research and Science Conferences, organized by Baku Higher Oil School on the occasion of the 98th anniversary of the birth of the National Leader Heydar Aliyev, have been announced.
The program of the conference included the following sections: Measurement and Control Systems; System Analysis and Modelling; Intelligent Systems and Control; Internet of Things (IoT) and Robotics; Image and Signals Processing; Application of Big Data, Machine Learning and Artificial Intelligence in Industry; Networks and Cloud Computing; Information Security in Industrial Networks; Cybersecurity Issues.
The first place in the section “Intelligent Systems and Control”, “Internet of Things (IoT) and Robotics” of the conference was won by BHOS students Roman Tolstosheyev, Azer Sadikhzade, the second place was taken by Farid Hamidov (BHOS), the third place went to Nurida Shirinzade (BHOS).
In the section "Systems Analysis and Modeling", the first place was awarded to BHOS student Reyhan Karimli, the third place was taken by Aytaj Abdullayeva, Eyvaz Najafli, Ali Askerov, Rustam Mammadli, Shams Aliyev (BHOS).
The first place in the section "Measurement and Control Systems" was won by Vafa Mammadova (BHOS), the second place was taken by Sakina Nagizade (BHOS), the third place went to Mustafa Agayev (BHOS).
In the section "Cybersecurity Issues", the first and second places were awarded to representatives of the Institute of Information Technologies of ANAS Orhan Valikhanli and Elshan Bagirov, respectively. The third place in this section was taken by Hamida Aliyeva (BHOS).
The first place in the section "Application of Big Data, Machine Learning and Artificial Intelligence in Industry" was won by Eyvaz Najafli, Ali Askerov, Rustam Mammadli (BHOS), the second place was taken by Eltun Ahmedov (Institute of Information Technologies of ANAS), the third place went to Tarlan Ahadli (BHOS).
Leyla Mammadova (Institute of Information Technologies of ANAS), Azer Aliyev( BHOS), Rahim Hashimov (BHOS) took 1st, 2nd and 3rd places, respectively.
77 theses were presented to the conference by students and young researchers from local and foreign educational institutions. In total, about 300 theses were presented to the conferences.