Bakı Ali Neft Məktəbində qlobal eko-energetik problemlər müzakirə olunub
Bakı Ali Neft Məktəbinin Sinerji klubunun təşkilatçılığı ilə “Qlobal eko-energetik problemlər” mövzusunda vebinar keçirilib.
Vebinarda Bakı Ali Neft Məktəbinin Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının professoru Fuad Vəliyev və müəllimi Aida Aslanova məruzəçi qismində çıxış ediblər.
Qeyd olunub ki, hazırda, bəşəriyyətin ən böyük, fövqəladə problemi qlobal eko-energetik problemlərdir. XVIII əsrin sonlarından başlayaraq istilik (buxar) maşınlarının icad edilməsi və tətbiq edilməsi ilə başlanan Sənaye inqilabı bu problmemin başlanğıcı olub.
Prof. Fuad Vəliyev bildirib ki, hazırda, avtomobillərdə, təyyarələrdə, gəmilərdə, sənaye obyektlərində, elektrik stansiyalarında, məişətdə milyardlarla istilik maşınları çalışmaqdadır və milyardlarla ton çirkli, zəhərli, toksik emissiyalar, davamlı olaraq, hər saat, hər gün ətraf mühiti zəhərləyir – çaylara, dənizlərə axıdılır, atmosferə buraxılır, torpağa atılır ki, Yer biosferindəki çox kövrək enerji-maddə balansı pozulur və son olaraq, planetimizdə həyatın varlığına yaranan təhlükə gün-gündən artır.
“Qlobal istiləşmənin çox aşkar təzahürlərindən biri Antarktik və Arktik buzlaqların sürətlə əriməsidir. Atmosferdə CO2-nin artması okean sularının turşululuğunun artmasına səbəb olur  ki, bu da, nəticə etibarilə, bütövlükdə Okeanın fauna və florasında bərpaolunmaz dəyişikliklərə səbəb olur. Milyon illər boyunca planetin ağ ciyərləri sayılan rütubətli tropik meşələr dayanıqlı tarazılıq halında mövcud idi. İndi onları dəqiqədə 20 hektar sürətlə məhv edirlər. Belə getsə bir neçə onilliklər ərzində onlar Yer üzündən silinəcəklər və bu da iqlim dəyişikliyi prosesini daha da gücləndirəcək”- deyə F.Vəliyev vurğulayıb.
Tanınmış alim bildirib ki, idarəolunan nüvə sintezinin əldə olunması, sərbəst hidrogenin alınması və onun yanacaq kimi istifadə edilməsinin effektiv üsulunun tapılması bəşəriyyəti Eko-Enerji problemindən birdəfəlik xilas edə bilər.
“Mövcud problemi qismən də olsa həll etmək üçün bizim indi yalnız iki imkanımız qalır: Bərpaolunan enerji mənbələrindən geniş istifadə edilməsi, bütün fəaliyyət sahələrində, məişətdə və sənayedə, enerji qoruyucu texnologiyalardan geniş istifadə etməklə, enerjiyə maksimum qənaət rejiminin təmin olunması. Dünya əhalisinin yalnız 20%-i sənaye cəhətdən inkişaf etmiş ölkələrdə yaşayır, lakin planet üzrə ümumi sənaye tullantılarının 75%-i bu ölkələrə məxsusdur. Bəşəriyyətin illik resurs tələbatını ödəmək və tullantıları yerləşdirmək üçün Yer kürəsinin imkanları artıq yetərli deyil. “Global Footprint Network” təşkilatının dəyərləndirməsinə əsasən, bu tələbatı ödəmək üçün, planetimiz 1.7 dəfə böyük olmalıdır” – deyə professor fikrini əsaslandırıb.
Vebinarda 1997-ci ildə Kioto Protokolunun imzalandığı və emissiyaların azaldılması üzrə ölkələr tərəfindən müəyyən öhdəliklər götürdüldüyü qeyd edilib. Eyni zamanda, 2015-ci ildə Parisdə, 195 ölkənin rəhbərlərinin iştirak etdiyi konfransda iqlim dəyişikliklərinə qarşı tədbirlərin görülməsi, karbon dioksid emissiyasının ciddi şəkildə azaldılması üçün zəruri investisiyaların ayrılması, hər bir ölkənin maliyyə və fəaliyyət öhdəlikləri üzrə tarixi bir razılaşmanın əldə olunduğu da vurğulanıb.
Bakı Ali Neft Məktbinin Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsi Jalə İbrahimova bildirib ki, bu mübarizədə aparıcı rol gəncliyə məxsus olmalıdır, çünki mövcud problem ilk növbədə onların, yeni nəslin gələcəyi üçün təhlükədir.
O qeyd edib ki, Bakı Ali Neft Məktəbində gənclərinin bu istiqamətdə fəaliyyətini yönəltmək, beynəlxalq birliyini təmin etmək üçün Gənclərin Ekoloji Sinerji Mərkəzi (Youth Ecological Synergy Center - YES Center) yaradılıb.
“YES Center-in məqsədi Azərbaycanda əhalinin müxtəlif təbəqələrinin, xüsusilə, gənclərin ekoloji maarifləndirilməsi, ayrı-ayrı sosial qrupların, müəssisələrin ekoloji izinin, təbiətə antropogen təsirlərin dəyərləndirilməsi və azaldılması üzrə elmi-praktiki işlərin aparılmasından ibarətdir. Daha geniş məqsəd (Vision) isə yerli və xarici  universitetlərdə, məktəblərdə də uyğun YES Center-lərin yaradılması barədə təşəbbüs ilə çıxış  etmək, Həmrəylik və Sinerji prinsipləri əsasında gənclərin Beynəlxalq Ekoloji Birlik Şəbəkəsinin yaranmasına, Beynəlxalq YES hərəkatının başlanmasına nail olmaqdır. Ümidvaram ki, BANM-də yaranmış bu təşəbbüs başqa universitetlər tərəfindən də dəstəklənəcək və gənclərin ekoloji birlik şəbəkəsi sinergetik ictimai qüvvə olaraq mövcud qlobal problemin həllində mühüm rol oynayacaq”.
Qeyd edək ki, “Global Footprint Network” təşkilatının məlumatına görə cəmi son iki insan nəsli dövründə vəhşi təbiətin demək olar ki, yarısı məhv edilib. Hər il atmosferə 40 milyard ton karbon qazı buraxılır. Beynəlxalq Meteorologiya  Təşkilatının dəyərləndirməsinə görə isə, hazırda Yer atmosferində CO2-nin konsentrasiyası 410 ppm olmaqla son 800 min il ərzində rekord səviyyəyə çatıb. Bununla da, Yer kürəsinin orta temperaturu nəzərə çarpacaq dərəcədə artmaqdadır.

Global problems of eco-energy discussed at Baku Higher Oil School
The Synergy Club of Baku Higher Oil School (BHOS) has held a webinar on the topic “Global Eco-energy Problems”.
The speakers at the webinar were Fuad Veliyev, professor at the Petroleum Engineering Department of BHOS, and Aida Aslanova, a teacher at this department.
It was noted that at present, global problems of eco-energy are the most pressing problem of humanity.
“This problem arose back in the late 18th century with the beginning of the Industrial Revolution, the reason for which was the invention and introduction of thermal machines”.
In his speech, prof. Fuad Veliyev noted that billions of heat machines are running in cars, planes, ships, industrial facilities, power plants, household, and billions of tons of contaminated, toxic emissions are constantly poisoning the environment every hour, every day – they are discharged into rivers, seas, released into the atmosphere, thrown into the soil.
“The very fragile energy-matter balance in the Earth's biosphere is disrupted, and, finally, the threat to the existence of life on our planet increases day by day. One of the alarming manifestations of the Global Warming is the accelerated melting of Antarctic and Arctic glaciers. The increase in the concentration of CO2 is the cause of an increase in the acidity of Ocean waters, and this, in turn, causes irreversible changes in the flora and fauna of the Ocean. The area of tropical forests is reduced annually by about 100 thousand square kilometers.  If this goes on, the tropical forests, considered to be the lungs of the planet, will disappear completely in the coming decades, which in turn will accelerate climate change”.
He said that there are two fundamental scientific problems the solution of which can once and for all save humanity from the eco-energy concern: Obtaining controlled nuclear fusion; Revelation of an effective and efficient method of obtaining of free hydrogen and its use as a fuel.
“Now we have only two opportunities to mitigate the existing problem: Wide use of renewable energy sources; Ensuring maximum energy saving regime in all fields of activity, in household and industry, with the wide application of energy-saving methods and technologies. Only 20% of the planet's population lives in industrially developed countries, but these countries produce 75% of the total industrial waste that pollutes the environment. The Earth's capabilities to meet the annual resource demand of mankind and to accommodate waste are no longer sufficient. To meet this demand, according to the assessment of the Global Footprint Network organization, our planet should be 1.7 times larger”, the professor added.
It was noted at the webinar that in 1997, the Kyoto Protocol was signed and certain commitments were made by countries to reduce emissions.
“In addition, at the conference attended by the heads of 195 countries in Paris in 2015, a historic agreement was reached on measures to mitigate the climate change, allocation of necessary investments to reduce carbon dioxide emissions, and financial and operational commitments of each country”.
Zhalya Ibrahimova, a fourth-year student of the Petroleum Engineering Department of Baku Higher Oil School, said that the leading role in this struggle should be played by young people - because this problem concerns, first of all, their future, the future of new generations.
She noted that the Youth Ecological Center “Synergy” (YES Center) was established at Baku Higher Oil School to guide the activities of young people in this direction.
“The Mission of the YES Center is Estimation and Control of the Ecological Footprint of the Population groups and Enterprises, Elaboration of Arrangements to Lower an Antropogen Loading on Nature in Azerbaijan. The Vision of the YES Center is Creation of an International Network of Young Conservationists and formation of International YES-Movement”.
Note that according to Global Footprint Network Organization, almost half of wildlife has been destroyed during the last two human generations. The amount of CO2 emitted annually into the atmosphere has reached 40 billion tons. According to the International Meteorological Organization, the concentration of CO2 in the atmosphere has reached a record value for the last 800 thousand years – 410ppm. This is one of the main causes of global warming - the gradual rise of average temperature of the Earth.