BANM-in tələbələri Azneft İstehsalat Birliyində təcrübəyə başladılar
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisası üzrə II və III kurs tələbələri yay istehsalat təcrübəsi müddətində “Azneft” İstehsalat Birliyində olacaqlar. BANM-in 81 nəfər tələbəsi bu müəssisədə istehsalat təcrübəsi keçəcək, III kurs tələbələri isə, 2 ay müddətində sözügedən müəssisədə ödənişli əsaslarla təcrübə keçəcəklər.
İstehsalat təcrrübəsinə yollanan tələbələrlə keçirilən görüşdə rektor Elmar Qasımov yay istehsalat təcrübəsində tələbələrə yaradılan şərait və imkanlardan danışdı və BANM-in tələbələrinin bir sıra transmilli beynəlxalq şirkətlərdə təcrübədə olduqlarını xatırlatdi. O, bildirdi ki, bu təcrübə tələbələrə akademik biliklər ilə təcrübi bilikləri birləşdirmək imkanı verir. Təcrübənin tələbələrin gələcəkdə peşəkar kadrlar kimi yetişməkdə onlar üçün geniş üfüqlər açacağını vurğuladı və bununla yanaşı, həm də uğurlu karyeranın başlanğıcı olduğunu dedi. Elmar Qasımov tələbələrə öz tövsiyələrini verərək, təcrübə müddətində məsuliyyətli olmağı, təcrübədən səmərəli faydalanaraq yeni təcrübi biliklər əldə etməyin və öyrənməyin vacibliyini bir daha nəzərə çatdıraraq onlara uğurlar arzuladı.
"Azneft" İstehsalat Birliyinin baş direktorunun geologiya üzrə müavini Ədalət Eminov BANM-də olmaqdan məmnun olduğunu bildirdi və dedi ki, Bakı Ali Neft Məktəbi çox böyük nüfuza malik ali təhsil müəssisəsidir. O, mühəndis peşəsində təcrübənin çox böyük önəm daşıdığını bildirdi. Ədalər Eminov tələbələrin öyrəndikləri nəzəriyyəni tətbiq etmək üçün təcrübədən düzgün istifadə edərək biliklərini daha da inkişaf etdirəcəklərinə əminliyini ifadə etdi. Bu istehsalat təcrübəsinin həm də onlar üçün informasiya baxımından yeni biliklər əldə olunmasında faydalı olacağını vurğuladı.
Sonra tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırıldı, təcrübə müddətində onlara yaradılan şərait, iş mühiti, əsas fəasliyyət imkanları və məqsədləri haqda məlumat verildi.

Eighty one BHOS second and third year Petroleum Engineering students have started their summer intership at Azneft Production Union. Third year students will get payment during the two month internship.
While addressing students who joined the above mentioned internship BHOS rector Elmar Gasimov spoke about the conditions and opportunities offered to students and mentioned the fact of BHOS students’ involvement in internship at a number of transnational companies. He said that this opportunity would enable students to combine academic knowledge and practical skills. Rector also emphasized that internship would open new horizons for successful career growth of students in future as highly qualified specialists. Stressing the significance of learning new skills Rector Gasimov advised students to be responsible, derive benefits from internship and wished them every success.
Adalat Eminov, the Production Union Deputy Head on Geology said he was pleased to be at BHOS and underlined the high public recognition of the higher oil. He also mentioned the importance of internship in engineering. Mr. Eminov expressed his confidence that after putting theoretical knowledge into practice students would be able to enlarge their knowledge. In addition he said that the internship would be beneficial for students in terms of gaining new knowledge.
The speech was followed by Q&A session where students were introduced detailed information on the conditions, working environment, major activities and goals of the internship.