Bakı Ali Neft Məktəbinin təşkilatçılığı ilə onlayn təhsilə dair beynəlxalq vebinar keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM), İstanbul Texniki Universiteti (İTU) və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) birgə təşkilatçılığı ilə COVID-19 pandemiyası dövründə “Onlayn təhsil və biliyin qiymətləndirilməsi: çağırışlar və imkanlar” mövzusunda vebinar keçirilib.
Bakı Mühəndislik, Azərbaycan Texniki Universitetinin, Azərbaycan Pedaqoji Universitetinin, Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetinin, Mingəçevir Dövlət Universitetinin, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin, Naxçıvan Dövlət Universitetinin, Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasının, Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının rektorları, Təhsil Nazirliyinin rəhbər şəxsləri, eləcə də bir sıra ali təhsil müəssisələrinin səlahiyyətli nümayəndələri iştirak ediblər.
“Zoom” platforması üzərindən təşkil olunan vebinara 200-dən çox iştirakçı qatılıb.
Tədbirdə ilk olaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribatı nəticəsində Tovuz rayonu ərazisində qəhrəmanlıqla şəhid olan əsgər və zabit heyətinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anılıb. Vebinarda Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, İstanbul Texniki Universitetinin rektoru Mehmet Karaca, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru Ədalət Muradov, Qara Dəniz Universitetləri Şəbəkəsinin Baş katibi Eden Mamut açılış nitqi ilə çıxış ediblər.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov təşkilatçılar adından iştirakçıları salamlayaraq, vebinarın distant və onlayn təhsil sahəsində mövcud olan suallara cavab axtarılması və yeni təkliflərin meydana çıxması baxımından faydalı olacağına inandığını bildirib.
O qeyd edib ki, distant təhsilin yekunlarına görə verilən diplom və ya sertifikat hələlik keyfiyyətli təhsilin göstəricisi kimi qəbul olunmur. Buna görə də E.Qasımov təklif edib ki, həm təhsil verənlər, həm pedaqoji heyət daim öyrənməli, yeni texnologiyalar və tendensiyaları vaxtında tətbiq etməyi bacarmalıdırlar.
“Tələbələr bizdən yüksək təhsil gözləyirlər. Buna görə də vaxtaşırı belə tədbirlər, fikir və təcrübə mübadiləsi aparılmalıdır. Bizim borcumuzdur ki, distant təhsili də ən yüksək formada təşkil edək. Bakı Ali Neft Məktəbində pandemiya dövründə qısa müddət ərzində onlayn və distant dərslərin, imtahanların uğurlu tətbiqi sayəsində təhsilin fasiləsizliyini təmin etmək mümkün oldu. Amma mövcud vəziyyət uzun sürərsə, biz yeni tədris ilindən daha mütəşəkkil qaydada distant təhsilə keçidi təmin etməliyik” – deyə rektor qeyd edib.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru Ədalət Muradov çıxışı zamanı bildirib ki, pandemiya dövrü distant təhsilə yeni hüquq verib. O bildirib ki, UNEC-də distant təhsillə bağlı işlərə 2016-cı ildə başlanılıb və 2 il ərzində hazırlıq işləri aparılıb. Bu müddət ərzində 20 min tələbəyə distant təhsil verə biləcək distant təhsil mərkəzi qurulub. 2018-ci ildə istifadəyə verilən mərkəz texnoloji baxımdan universitetə geniş imkanlar yaradıb.
Ə.Muradov qeyd edib ki, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bütün universitetlər distant təhsillə bağlı “distant təhsil keyfiyyətsiz təhsildir”; “distant təhsil heç zaman Azərbaycanda tətbiq olunmayıb”; “tədqiqat institutları bu sahədə tədqiqat aparmayıb”; “distant təhsil üzrə pedaqoji heyət yoxdur” kimi ciddi əsası olmayan miflərlə üz-üzə qaldı. Buna baxmayaraq, Azərbaycanda müəllimlərin qısa zaman ərzində texnoloji bilikləri mənimsəməsi distant təhsildə heç bir problem yaratmayıb.
“Mən deyərdim ki, distant təhsil universitetlər arasında sərhədləri aradan qaldırdı. Distant təhsilin qüsuru isə sosiallaşma ilə bağlı öz üzərinə düşən vəzifəni yerinə yetirə bilməməsidir. Distant təhsilin onlayn olmayan formaları da var. Amma biz bu haqda düşünmədik və bu, bizə ciddi problemlər yaradır. Belə ki, bu, müxtəlif vaxt qurşaqlarında yerləşən ölkələrdəki əcnəbi tələbələrin universitetlərə qəbulunu mümkünsüz edir. Distant təhsil universitetlər arasında sərhədləri aradan qaldırır və tələbələr başqa universitetlərin dərslərini rahatlıqla dinləmə imkanı əldə edirlər. Bəs belə olan halda tələbələr kütləvi olaraq yerli universitetlərdən uzaqlaşarsa, nə baş verə bilər? Əsas sual budur” – deyə E.Muradov vurğulayıb.
UNEC rektoru distant təhsilin bahalı təhsil olduğunu, bunun da ən son texnologiyaların tətbiqi, texnologiyaların və proqram təminatlarının çox sürətlə yenilənməsi ilə əlaqəli ortaya çıxdığını bildirib. O, eyni zamanda distant təhsildə virtual laboratoriyaların, dərsliklərin alınmasına, müəllimlərin mütəmadi şəkildə təlimlər keçməsinə ciddi ehtiyac olduğunu və bunun üçün də investisiya tələb olunduğunu qeyd edib. Ə.Muradov çox vaxt universitetlərin bu imkana malik olmadığını da dilə gətirib.
İstanbul Texniki Universitetinin rektoru Mehmet Karaca isə çıxışı zamanı bildirib ki, pandemiya ümumilikdə dünyanı dəyişib. Onun sözlərinə görə, artıq bir çox dünya universitetləri təhsili onlayn davam etmək niyyətindədirlər. “Boston, Harvard, Kembric kimi aparıcı universitetlər bu ilin sonunadək, hətta gələn ilin əvvəlində də təhsilə onlayn davam etmək qərarını verib. Böyük ehtimalla Tükiyədə də ən pis halda bu ilin sonuna qədər onlayn təhsilə davam edəcəyik. Bir məqamı qeyd edim ki, onlayn təhsildə bəzi sahələr çox önə çıxacaq, bəzi sahələr isə ortadan qalxacaq. Belə bir radikal düşüncə var ki, valideynlər 4 illik təhsilin lazımsız olduğunu düşünməyə başalaya bilərlər. Sadəcə sertifikatlarla iş sahibi ola bilmə ehtimalı üstünlük qazana bilər”.
M.Karaca 250 illik tarixi olan İTU-nun distant təshilə 5 il əvvəl başladığını xatırladıb. Ninova Təhsil Mərkəzinin qurluması ilə sinxron təhsilə keçid baş verib, 6 apreldən etibarən isə distant və onlayn təhsilə başlanıb. Bu müddət ərzində 26 milyon tələbə dərsləri təqib edib, 1,5 milyon dəqiqə sinxron təhsil verilib.
İTU rektoru qeyd edib ki, internet bağlantısı problemi olan tələbələr üçün yenidən səbəb imtahanları təşkil edilib. Bundan başqa, Yay Məktəbinin müddəti 5 həftəyə endirilib, kredit sayı azaldılıb.
Qara Dəniz Universitetləri Şəbəkəsinin Baş katibi Eden Mamut bildirib ki, rəhbərlik etdiyi təşkilat 120 universiteti birləşdirir. Şəbəkənin üzvləri arasında Avropa Birliyi və Avrasiya regionundan universitetlər var. Bu baxımdan o hesab edir ki, Qara Dəniz Universitetləri Şəbəkəsi distant təhsildə körpü rolunu oynaya bilər.
“Pandemiya dönəmində distat təhsillə bağlı çoxlu sayda belə konfranslar keçirildi. Diqqətinizə çatdırım ki, Amerika və Avropadan olan professorlar da bu gün burada deyilən problemləri ortaya qoyur. Nə qədər texnoloji inkişafa malik ölkələr olsalar da, heç bir universitet distant təhsilə tam hazır deyildi və hələ də hazır deyil. Çünki hibrid sistemi ortaya çıxır ki, bu sistemin də haradan başlayıb, haraya gedəcəyini heç kim bilmir. Buna görə də texnologiyalardan istifadə edərək yeni formalar düşünməliyik”.
Bundan başqa, Baş katib zəruri ehtiyac duyulan sahə və ixtisas üzrə Qara dəniz regional magistr proqramının yaradılmasını təklif edib.
Daha sonra İstanbul Texniki Universitetinin Tədris işləri üzrə prorektoru Fuat Aydın, Elm və tədqiqat işləri üzrə prorektoru Alper Ünal, İnformasiya texnologiyaları Mərkəzinin müdiri Cüneyt Tantu məruzəçi qismində təqdimatla çıxış ediblər.

Baku Higher Oil School (BHOS), together with the Istanbul Technical University (ITU) and Azerbaijan State University of Economics (UNEC), held a webinar on the topic “Online Education and Knowledge Assessment during the COVID 19 pandemic: Challenges and Opportunities”.
Rectors of Baku Engineering University, Azerbaijan Technical University, Azerbaijan Pedagogical University, Azerbaijan Academy of Labor and Social Relations, Azerbaijan University of Tourism and Management, Mingachevir State University, Azerbaijan State University of Culture and Arts, senior executives of the Ministry of Education and authorized representatives of a number of higher education institutions took part in the webinar.
More than 200 people participated in the webinar organized on the ZOOM platform.
At the beginning of the event, the participants honored with a minute of silence the memory of soldiers and officers who had fallen by death of brave as a result of provocation committed by Armenian armed forces in Tovuz district.
Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov, Rector of Istanbul Technical University Mehmet Karaca, Rector of Azerbaijan State University of Economics Adalat Muradov, Secretary General of Black Sea Universities Network Eden Mamut delivered keynote speeches at the webinar.
Welcoming the participants of the event on behalf of its organizers, the BHOS Rector Elmar Gasimov said that he believes that the webinar will be useful in terms of finding solutions for problems existing in the field of distance and online education, as well as forwarding new proposals. He noted that diplomas or certificates issued to students upon completing distance learning courses are not yet recognized as documents confirming the high quality of education. Therefore, Elmar Gasimov proposed that teachers and instructors constantly improve their knowledge and use new technologies and trends in a timely manner.
"Students want to get quality education from us. Therefore, such events, as well as the exchange of views and experiences, should be held from time to time. We must organize distance education at the highest possible level. Baku Higher Oil School was able to ensure the continuity of the education process during the pandemic period due to the timely implementation of the distance learning system, including online lessons and exams. However, if the current situation continues for an indefinite time, we will have to provide a more organized transition to distance education from the new academic year," the rector said.
In his speech, Rector of Azerbaijan State University of Economics Adalat Muradov noted that the pandemic period gave new rights to distance education. He said that work on distance education began in the UNEC in 2016 and preparatory work was carried out for two years. During this period, a distance education center was created, which can provide distance learning to 20,000 students.
"The center, which was commissioned in 2018, created a wide range of technological opportunities for the university."
Adalat Muradov also noted that all universities currently operating in Azerbaijan are being faced with unfounded myths about distance education, such as "distance learning does not provide high-quality education", "distance education has never been implemented in Azerbaijan”, “scientific-research institutions have not conducted research in this area”, “there are no teachers to conduct distance education”.
"However, thanks to the timely acquisition of technological knowledge by teachers in Azerbaijan, the possibility of arising problems associated with distance education was eliminated. I would say that distance education erases the boundaries between universities. The disadvantage of distance education is its inability to perform the function of socialization. There are also non-online forms of distance learning. But we did not think about it, and this creates serious problems for us.  Thus, it is impossible to admit to universities foreign students from countries located in different time zones. Distance education eliminates the boundaries between universities, and students have the opportunity to listen to lessons broadcast online from other universities. But what will happen if students start leaving local universities in a mass scale? This is the main question," Adalat Muradov said.
The UNEC Rector noted that distance education is expensive education entailing the application of the latest technologies, the early updating of technologies and software. He also noted that it is necessary to create virtual laboratories and textbooks on distance education and to conduct regular training for teachers in this area, which requires investment. Adalat Muradov said universities often do not have such an opportunity.
Rector of Istanbul Technical University Mehmet Karaca said that the pandemic changed the world as a whole. According to him, many universities around the world intend to continue training online.
"Leading universities, such as Boston, Harvard and Cambridge, decided to continue online training until the end of this year and even early next year. In the worst case, we will continue online training in Turkey until the end of this year. I would like to note that some areas will enter the forefront in online education, and some will go to the background. There is a radical opinion that parents can start thinking that their children do not need to study for 4 years and that it will be better for their children to become business owners having only certificates.
Mehmet Karaca recalled that the ITU, which has a 250-years-old history, began using the distance education system 5 years ago.
"With the creation of the Ninova Education Center, a transition to synchronous training began, and on April 6, the university began to conduct distance and online training. During this time, 26 million students attended classes, and 1,5 million minutes of synchronous training were provided."
The ITU rector noted that reexaminations were organized for students who had problems connecting to the Internet.
"In addition, the summer school period was reduced to 5 weeks, and the number of credits was also reduced."
Secretary General of Black Sea Universities Network Eden Mamut said that the organization he heads unites 120 universities.
"Among the members of the Network there are universities from the European Union and the Eurasian Region."
Eden Mamut believes that in this context, the Black Sea Universities Network can play the role of a bridge in distance education.
"During the pandemic, many such conferences were held on distance education. I would like to draw your attention to the fact that professors from America and Europe also raise the problems mentioned here today. Despite the fact that there are many technologically developed countries in the world, no university is completely ready for the transition to distance education. This is because no one knows where this hybrid system began and where it goes. Therefore, when we are using technologies, we must think about new forms."
In addition, the Secretary-General proposed to create a Black Sea Regional Master's Program for the necessary spheres and specialties. Then the ITU Vice-Rector for Academic Affairs Fuat Aydin, the ITU Vice-Rector for Science and Research Alper Unal, Director of the Center for Information Technology Kuneit Tantu made presentations at the webinar.