Bakı Ali Neft Məktəbi Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların I Beynəlxalq Elmi Konfranslarını onlayn keçirir
Bakı Ali Neft Məktəbində Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların I Beynəlxalq Elmi Konfransları onlayn keçiriləcək.  Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş və bu il ilk dəfə beynəlxalq səviyyədə keçirilən I Beynəlxalq Tələbə Tədqiqat və Elm Konfransları 8-11 iyun tarixlərində baş tutacaq. Konfransların Azərbaycanın Ümumilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunması müasir Azərbaycanın və ölkəmizin neft strategiyasının banisi olaraq onun şəxsiyyətinə hörmətin təzahürüdür.
Builki konfrans əvvəlki illərdə təşkil olunan ənənəvi konfranslardan formatına və miqyasına görə fərqlənir. Dünyada geniş yayılan Koronavirus (COVID-19) pandemiyası səbəbi ilə bu il konfransların təyin olunan vaxtda və formatda təşkili mümkün olmayıb.
8 iyunda açılışı olacaq “Kimya və kimya mühəndisliyində dayanıqlı inkişaf” adlı konfrans “Ekoloji problemlər və biotexnologiya”, “Neft-qaz və neft-kimya prosesləri”, “Mütərəqqi materiallar və polimerlər” mövzusuna həsr olunacaq.
8-11 iyun 2020-ci il tarixlərində “Qazıntı və bərpaolunan enerji” konfransında “Neft çıxarma və nəql etmə prosesslərində enerji qoruma texnologiyaları”, “Neft hasilatı sistemlərində ekoloji problemlər və onların həlli yolları”, “Karbohidrogen laylarının işlənməsində multidissiplinar yanaşma”, “Neft-qaz kəşfiyyatında hövzə analizi”, “Quyuların istismarının və layların işlənməsinin təkmilləşdirilməsi vasitəsilə hasilatın optimallaşdırılması”, “Bərpa olunan enerji”, “Quyuların planlaşdırılmasının və qazma əməliyyatlarının təkmilləşdirilməsi”, “Neft-qaz mühəndisliyi: Effektiv maliyyələşdirilmə” mövzuları müzakirə olunacaq.
“Proseslərin Avtomatlaşdırılması və İnformasiya Təhlükəsizliyi – 2020” adlı konfrans 10-11 iyun 2020-ci il tarixlərində təşkil olunacaq.
Konfransın mövzuları “İnformasiya, ölçmə, mexatronika və idarəetmə sistemləri”, “Sistemli analiz, modelləşdirmə və verilənlərin emalı”,  “Sənaye şəbəkələrində informasiya təhlükəsizliyi və Kibertəhlükəsizliyin problemləri”, “İrihəcmli verilənlərin, maşınla öyrətmənin və süni-intellektin sənayedə tətbiqi”dir.
Konfranslara Azərbaycanın ayrı-ayrı təhsil müəsissələri ilə yanaşı, İran, Rusiya, Gürcüstan kimi ölkələrdən də tələbə və gənc tədqiqatçılar tezislər təqdim edib.

Baku Higher Oil School to hold online I International Scientific Conferences of Students and Young Researchers
Baku Higher Oil School will host the 1st International Scientific Conferences of Students and Young Researchers in online mode from June 8 -11, 2020.
The conferences will be dedicated to the 97th birthday anniversary of the National Leader Heydar Aliyev and will be held for the first time at the international level this year.
The dedication of the conferences to the 97th anniversary of the National Leader of Azerbaijan Heydar Aliyev is a manifestation of respect for his personality as a founder of modern Azerbaijan and its oil strategy.
This year's conference differs from the traditional conferences that have been held in previous years in format and scale.
Due to the widespread of Coronavirus (COVID-19) pandemic in the world, it was impossible to organize conferences this year at the arranged time and format.
The Conference on Chemistry and Sustainable Development in Chemical Engineering, to open on June 8, 2020, will include such topics as Environmental Problems and Biotechnology, Oil & Gas and Petrochemical Processes, Advanced Materials and Polymers.
The Conference on Mining and Renewable Energy, to be held on June 8-11, 2020, will discuss the following topics: Energy Conservation Technologies in Oil Extraction and Transportation Processes, Environmental Problems in Oil Production Systems and Their Solutions, Multidisciplinary Approach to Development of Hydrocarbon Layers, Basin Analysis in Oil and Gas Exploration, Production Optimization through Improved Well Operation and Layer Development, Renewable Energy, Improvement of  Well Planning and Drilling Operations, Oil & Gas Engineering: Effective Financing.
The Conference on Process Automation and Information Security – 2020 will be held on June 10-11, 2020.  The agenda of the conference will include topics such as: Information, Measurement, Mechatronics and Control Systems; Systems Analysis; Modeling and Data Processing; Information Security and Cyber Security Issues in Industrial Networks; Application of Big Data, Machine Learning and Artificial Intelligence in Industry.
Students and young researchers from Azerbaijan, Iran, Russia and Georgia have presented theses to the conferences.