Azərbaycanlı alimlərin elmi məqaləsi nüfuzlu beynəlxalq nəşriyyatın hazırladığı kitabda dərc olunub
Bakı Ali Neft Məktəbinin Neft-Qaz mühəndisliyi kafedrasının professoru Fuad Vəliyev və AMEA-nın Birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin uzunmüddətli elmi əməkdaşlığı nəticəsində mənfi təzyiq modeli əsasında ekstremal geoloji proseslərin genezisinə prinsipial yeni yanaşma işlənib hazırlanıb.
Nəzəri və eksperimental elmi-tədqiqat işlərinin nəticəsi onu deməyə əsas verib ki, Yer təkində baş verən bir sıra dinamik proseslərə mənfi təzyiq effekti və digər termohidrodinamik amillərin sinergetik təzahürü kimi baxmaq olar və mənfi təzyiq dalğaları geofizik proseslərin təkamül və təzahüründə həlledici faktorlardan biri olaraq dəyərləndirilməlidir.  Təqdim olunmuş model ekstremal geoloji proseslərin (zəlzələlər, vulkanlar və s.) mexanizmi barədə bir sıra prinsipial suallara cavab verməyə imkan yaradıb.
Bu barədə ilkin məlumat hələ 2014-cü ildə Kanadada nəşr olunan “Applied Physics Research” jurnalında çap olunmuş məqalədə verilmiş və elmi dairələrdə böyük maraq doğurmuşdu. Daha sonra nüfuzlu beynəlxalq “Book Publisher International” nəşriyyatı mövzuya xüsusi diqqət yetirmiş və bu ilin əvvəlində məqalə daha geniş formatda  “Theory and Applications of Physical Science” (“Fiziki elmlərin nəzəriyyəsi və tətbiqi”) kitabında, “Mənfi təzyiq dalğalarının geofiziki proseslərdə mümkün rolu haqqında” başlığı altında ayrıca fəsil şəklində dərc olunub.
Real hidravlik sistemlərdə mənfi təzyiq effekti ilk dəfə prof. Fuad Vəliyev tərəfindən aşkar edilmiş və bu barədə məlumat hələ 1983-cü ildə “Journal of Engineering Physics” jurnalında dərc olunmuş məqalədə verilib. Mənfi təzyiq effekti enerjiqoruyucu texnologiyaların işlənib hazırlanması və neftçıxarma proseslərinin effektivliyinin artırılması məqsədilə istifadə olunub.

A scientific article by Azerbaijani scientists was published in a book prepared by the authoritative international publishing house
As a result of many years of scientific work conducted by the professor of Petroleum Engineering Department of Baku Higher Oil School Fuad Veliyev in collaboration with the first vice-president of the Azerbaijan National Academy of Sciences academician Ibrahim Guliyev, a fundamentally new approach to the genesis of extreme geological processes was developed based on the negative pressure model.
The results of theoretical and experimental studies indicate that the effect of negative pressure on a number of dynamic processes occurring in the earth's crust can be considered as a synergistic manifestation of thermohydrodynamic factors and that negative pressure waves should be considered as one of the decisive factors in the evolution and manifestation of geophysical processes.
The presented model made it possible to answer a number of fundamental questions about the mechanism of extreme geological processes (earthquakes, volcanoes, etc.). Information about this was first given in an article published in the Canadian journal Applied Physics Research in 2014. The article aroused great interest in academia.
Then, the authoritative international publishing house Book Publisher International devoted special attention to this topic, and earlier this year an article entitled “On the possible role of negative pressure waves in geophysical processes” was published in a wider format as a separate chapter in the book Theory and Applications of Physical Science.
The effect of negative pressure in real hydraulic systems was first discovered by Prof. Fuad Veliyev, and information about this was given in an article published in Journal of Engineering Physics in 1983.
The negative pressure effect has been used to develop energy-saving technologies and increase the efficiency of oil production processes.