Prezident mükafatçısı Elmar Əsgərzadə: BANM ölkədə innovasiya sahəsində ən qabaqcıl ali təhsil müəssisəsələrindən biridir
Bakı Ali Neft Məktəbinin Kimya mühəndisliyi ixtisasının məzunu, Ali Məktəbin əməkdaşı Elmar Əsgərzadə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Gənclər üçün Prezident mükafatına layiq görülüb. O, innovasiya və sahibkarlıq kateqoriyasında qalib olub. E.Əsgərzadə Bakı Ali Neft Məktəbinin “ThermoNorth” startapının həmtəsisçilərindəndir.
«ThermoNorth» elmi tədqiqat işindən startap layihəsinə 2018-ci ildə “Social Innovation Lab” Biznes İnkubasiya Mərkəzində çevrilməyə başlayıb, layihə “Cilmate Launchpad 2018”-in qalibi olub. Startap layihəsi 2018-ci ildə Şotlandiyada 60 ölkənin 120 komandasının qatıldığı beynəlxalq müsabiqənin finalistlərindən olub. Həmçinin layihə 2018-ci ildə İqtisadiyyat Nazirliyi və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi ilə birgə həyata keçirdiyi “II Respublika İnnovasiya Müsabiqəsi”ndə I yeri qazanıb. Komanda BMT-nin xətti ilə “İstanbul İnnovasiya Günləri 2018”-də iştirak edib, həmin ildə İqtisadiyyat Nazirliyi “İlin gənc sənaye startapı” adı ilə komanda üzvlərini təltif edib. 2019-cu ildə “Azərkosmos” ASC və “Social Innovation Lab (Sil.)” İnkubasiya Mərkəzi tərəfindən həyata keçirilən “NewSpace” Biznes Akselerator Proqramı üzrə keçirilən müsabiqədə II yeri qazanıblar. Layihə 2019-cu ildə ABŞ-ın Cənubi Qafqaz ölkələrinin texnologiya və elm sahəsində fəaliyyət göstərən sahibkarlarına dəstək məqsədi ilə həyata keçirdiyi “GIST” (“Global Innovation through Science and Technology”) biznes inkubasiya proqramında II yerin qalibi olub.
Elmar Əsgərzadə ilə müsahibəni təqdim edirik.
- Gənclər üçün Prezident mükafatına layiq görülmüş ölkənin 10 gəncindən biri kimi, ilkin təəssüratlarınız necə oldu?
- Komanda yoldaşım Hüseyn Əliyev Qazaxıstandan Bakıya gəlmişdi, görüşüb elə “ThermoNorth” layihəmiz haqqında müzakirə edirdik ki, növbəti mərhələyə necə keçə bilərik. Söhbət əsnasında qrup yoldaşım Muraddan WhatsApp-a mesaj gəldi ki, bəs adın prezident.az saytında Prezident mükafatı alanların siyahısındadır. Açığı, inanmadım adım siyahıda olar, adımı görəndə keçirdiyim hissləri o an sözlə ifadə edə bilmədim. Çox sevindim, qoy bu sevincdən digər gənclərə də pay düşsün. Fürsətdən istifadə edib, ölkə başçımıza, cənab İlham Əliyevə biz gənclərə göstərdiyi diqqət və qayğıya görə dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
- Bakı Ali Neft Məktəbindən niyə məhz sizə bu mükafat verildi?
- Öncə onu deyim ki, Prezident mükafatı almış 10 gəncin hər biri bu mükafatı müəyyən kateqoriya üzrə qazanıb. Özüm də daxil olmaqla, 2 gəncin adı innovasiya və sahibkarlıq kateqoriyasında qalib elan olunub. İnnovasiya sahəsi Azərbaycanda hələ ki yeni sahə sayılır. Bu sahədə də son 2 ildir ki, dirçəliş hiss olunur, digər gənclər kimi mən də komandamızla birgə tələbəlik illərindən “ThermoNorth” startapı üzərində çalışmağa başladıq. Əksər startap layihələri qalib olsa da, onların çoxu biznesə çevrilə bilmir. İstəmədim ki, startapımız nəzəri olaraq kağız üzərində qalsın. Çalışdım ki, komanda ilə birgə layihənin biznes həllini də tapaq. 2 il ərzində bu layihə yerli və beynəxalq müsabiqələrdə yer tutub. Həm də Bakıda bir neçə dövlət qurumu da startapımızı və uğurlarımızı izləyirdi, istər İqtisadiyyat Nazirliyi, istərsə də Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin əməkdaşları ilə müntəzəm əlaqədə idik, onlar da görürdü ki, bizim komanda bir yerdə dayanmır, davamlı formada öz üzərimizdə çalışırıq. Gənclər üçün Prezident mükafatına namizədliyim də İqtisadiyyat Nazirliyinin təşəbbüsü ilə irəli sürülüb. Bundan başqa, ən vacib məsələ, təhsil aldığım Bakı Ali Neft Məktəbi ölkədə innovasiya sahəsində ən qabaqcıl ali təhsil müəssisəsidir. BANM gənclərin inkişafı üçün şərait yaradıb, ideyamızı inkişaf etdirmək üçün rektor və akademik heyət davamlı formada motivasiya edir. Mükafat əsasən 99% “ThermoNorth” startapına görə verilib. Sadəcə startapın komanda lideri kimi mənim adımı siyahıya salsalar da, bu, əslində bütün komandaya olan mükafatdır, bunu tək öz adıma çıxmaq doğru olmazdı.
- “ThermoNorth” startap ideyası necə yaranıb?
- “ThermoNorth” startap ideyası əsasən BANM-in dosenti Əmir Reza Vəxşurinin vaxtilə müdafiə etdiyi dissertasiya işindən yaranıb. O, tez-tez gənc alimlərin iştirak etdiyi elmi konfranslarda iştirak edirdi, orda da bu ideya dəfələrlə müzakirə olunurdu. Tələbə olanda elmi tədqiqat işinə çox həvəsim vardı, Əmir bəy kimi gənc professorla birgə işləyərək vərdişlərimi daha peşəkar səviyyəyə çatdırdım. Daha sonra startap layihəsinin formalaşması və inkişafında komanda yoldaşlarım Hüseyn Əliyev, Murad Rəhimov, Aleksandr Oborovskiy, Yadigar Nəzərov və komandanın lideri kimi mən iştirak etmişik. Startap layihəmizlə bir çox yerli və beynəlxalq müsabiqələrdə də iştirak eləmişik, layihəmiz ABŞ-da biznes inkubasiya proqramına belə qəbul olunub. Amerikada olanda öyrəndik ki, bir layihə biznes sahəsində uğur qazanana qədər xeyli əziyyətli yollardan keçir, beynəlxalq səviyyəli ekspertlərin təcrübələrini dinlədik, bütün bu mərhələlərdən keçdik. Tələbə olmağımın üstünlüyü o idi ki, diqqətimi tam vermişdim bu startapa, əlavə işdə çalışsaydım, layihə sadəcə elmi tədqiqat kimi qalacaqdı, sırf buna görə iş təkliflərindən də imtina etdim ki, startapı inkişaf etdirməyə nail olum. Komandamıza Amerikadan Gary Wood (Qəri Vud) və Sergey Gurevich (Sergey Qureviç), Gürcüstandan Colin Donohue (Kolin Donohu) məsləhətçi kimi dəstək verib, məhsulun hazırlanması üzrə isə Behruz Mohammadinin əməyi olub.
- Startap layihəsinin əsas məqsədi nədir?
- Layihənin əsas məqsədi elmi araşdırma ilə əldə olunmuş yeni enerji depolayıcı maddənin köməyilə maşın mühərrikini uzun müddət optimal temperaturda saxlamaqdan ibarətdir. Hər bir maddə mikro ölçüdədir və bu enerji depolayıcı maddələr mikro ölçüdə kapsullaşdırılıb. Bu hissəciklər kiçik “enerji akkumulyatoru” rolunu oynayır.
- Layihənin insanlar üçün hansı praktiki əhəmiyyəti var?
- Mühərriki optimal temperaturda saxlamaq hazırda soyuq iqlim şəraiti olan ölkələrdə mühərriklə bağlı mövcud olan bir-sıra problemləri həll edir: məsələn, artıq yanacaq sərfiyyatı, mühərrik detallarının sıradan çıxması və enerji batareyasının ömrünün azalması və s. İnsanların gündəlik həyatında bu, çox vacibdir, həmçinin şirkətlər üçün də ehtiyac duyulan məqamlardır, onlar maraqlıdır ki, bu cür problemlərin qarşısı alınsın.
- Layihənin perspektivləri haqqında nə deyə bilərsiniz?
- Bizim layihə həm ekoloji təmizliyə töhvə verəcək, karbon qazının sərfiyyatını azaldacaq, həm də soyuq hava şəraitində yaşayan insanlara avtomobil sürərkən yardımçı olacaq, enerji və pula qənaət etmələrinə dəstək olacaq. Amerikada səfərdə olarkən, “ThermoNorth” startap layihəsinin patentini aldıq, “ThermoNorth Inc” şirkətini yaratdıq. Məhsulumuz artıq hazırdır və test üçün Fransaya göndərilib. Yaxın perspektivdə satış planlanır.
- İdeyası olub, ancaq onu həyata keçirə bilməyən gənclərlə nəyi bölüşərdiniz? Sizin uğur düsturunuz necədir?
- Əsas məsələ odur ki, gənclərin öncə müşahidə qabiliyyətləri iti olsun, problemi yaxşıca müşahidə eləsinlər. Daha sonra o problemin yaradıcı formada həlli haqqında düşünsünlər, biliklərini və enerjilərini bu istiqamətdə sərf eləsinlər. İdeyanı yaxşı işlənmiş formata salsınlar, digər vacib məsələ, özlərinə yüksək motivasiyalı komanda yoldaşları tapsınlar. Komandasız iş görmək çox çətindir, qarşınıza maneələr çıxanda mütləq bunu birgə aşmaq və müzakirə eləmək lazım olacaq, bir də komandada hər kəsdə eyni potensial olmur, çalışmaq lazımdır həvəs və bacarıq kimdə yaxşıdırsa, buna fokuslansınlar. Ən vacib məqam isə ideya sadəcə kağız üzərində qalmamalıdır, insanlar onun praktiki əhəmiyyətini öz həyatlarında hiss etməlidir, çalışmaq lazımdır ki, ideya biznesə çevrilsin və insanlara faydalı olmağı bacarsınlar. Çox çalışmaq, xeyli mərhələlərdən keçmək lazımdır. Gənc dostlarım çətinliklərdən, neqativ reaksiyalardan, tənqidlərdən, rəqiblərlə rəqabət aparmaqdan isə qətiyyən qorxmasınlar, əksinə, bütün bunlar gənclərə öz perspektivlərini, bacarıqlarını praktiki formada daha yaxşı qiymətləndirmək imkanı verəcək. Həvəsdən düşməsinlər, axıra qədər komanda ilə birgə getsinlər.
- Gələcək üçün hansı yeni ideyalar və layihələr var?
- Artıq “Climasel” adlı ikinci layihəmiz var. “Climasel” (asma tavan üçün enerjiyə qənaət edən panellər) startap layihəsi panelləri innovativ yolla kondisionerlərə sərf olunan enerjiyə, həmçinin pula 25% qənaət etmiş olur. Startap ideyası əsasən Mərkəzi Asiya ölkələri üçün nəzərdə tutulub, layihənin icra olunması üçün kəskin temperatur fərqi olmalıdır. Amma hələlik əsas diqqətim “ThermoNorth” startap layihəsinin üzərindədir ki, bunu komandamızla tam beynəlxalq səviyyəli biznes layihəsi edib ondan pul qazanmaq istəyirik. Bunu həyata keçirəndən sonra həmin layihədən qazanılan pulu “Climasel” və ağlımda ideya kimi olan 2 layihəyə yatırım etmək kimi planlarım var.

Presidential Award holder Elmar Askerzade: BHOS is the countrys leading university in the field of innovation
In February of this year, the graduate of the Chemical Engineering Department of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Etibar oglu Askerzade was awarded the Presidential Award for Youth in accordance with the decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
He won in the category “Innovation and Entrepreneurship”.
Elmar Askerzade is one of the co-founders of the ThermoNorth startup of Baku Higher Oil School.
The ThermoNorth startup project was created in 2018 as a result of scientific research carried out in the Social Innovation Lab business incubator. The same year, ThermoNorth became one of the finalists of the international competition Cilmate Launchpad 2018, held in Scotland with the participation of 120 teams from 60 countries. Also, in 2018, the project won first place at the II Republican Innovation Competition, held jointly by the Ministry of Economy and the UN Office in Azerbaijan.
In addition, the startup project team participated in the international event "Istanbul Innovation Days - 2018" held through the UN. The same year, the Ministry of Economy awarded members of the ThermoNorth team with the Young Industrial Startup of the Year certificates.
In 2019, the ThermoNorth startup project took second place in a competition jointly organized by Azercosmos OJSC and the Social Innovation Lab (Sil.) as part of the NewSpace Business Accelerator Program.
We present to your attention an interview with Elmar Askerzade.
- How did you feel when you learned that you are one of the 10 young people who had been awarded the Presidential Award for Youth?
- When my teammate Hussein Aliyev came from Kazakhstan to Baku, I met with him to discuss the ThermoNorth project. In particular, we discussed issues related to the transition to the next stage of the project. During our conversation, I received a WhatsApp message from my groupmate Murad, which said that my name was indicated on the list of recipients of the Presidential Award posted on the President.az website. Honestly, I could not believe that my name was on the list. When I saw my name on the list, I could not express my feelings. I was very happy then. And I am ready to share this joy with other young people.
- Why, of all BHOS students, did you receive the award ?
- First of all, I would like to say that each of 10 young people received a presidential award in a certain category. Two young men, including myself, were declared winners in the Innovation and Entrepreneurship category. Innovation is considered a new area in Azerbaijan. Over the past two years, there has been an increased interest of young people in this area. And we, being students, decided to create the ThermoNorth project. Despite the fact that most startup projects become winners, many of them cannot be put on a commercial basis. I did not want our startup to remain a theory on paper. Together with other members of our team, I was trying to find a business solution for the project. For 2 years, this project had been winning places in local and international competitions. Several government agencies in Baku were monitoring the success of our startup. We were keeping in touch with employees of the Ministry of Economy and the Ministry of Transport, Communications and High Technologies and they saw that our team was not standing still, but was constantly working on themselves. My nomination for the Presidential Award for Youth was put forward on the initiative of the Ministry of Economy. I also consider it important to say that Baku Higher Oil School, in which I study, is the country's leading university in the field of innovation. Baku Higher Oil School has all the necessary conditions for development of young people. The rector and academic staff constantly motivate us to develop new ideas. I believe that my team deserves 99% of this award. I was included in the list only because I was the team leader, which means that our entire team received the award.
- How did the idea of creating the ThermoNorth startup come about?
- The idea of creating the ThermoNorth startup was mainly gleaned from the dissertation of Associate Professor of BHOS Amir Reza Vakhshuri. He often attended scientific conferences with the participation of young scientists. This idea was repeatedly discussed at these conferences. When I was a student, I showed great interest in scientific research. Working with the young professor Amir Bey, I improved my professional skills. Then I, as a team leader, and my teammates: Huseyn Aliyev, Murad Ragimov, Alexander Oborovsky, Yadigar Nazarov engaged ourselves in the formation and development of the startup project. We participated in many local and international competitions with our startup project.Thanks to the good results achieved at these competitions, our project was accepted in the US Business Incubation Program. When we were in America, we learned that a project must go through many difficult stages in order to achieve success in business. Following the advice of experienced international experts, we had gone through all these stages. As a student, I could devote all my attention to this startup. Had I worked, the project would have remained a scientific work. That’s why I refused job offers. I, together with my team, had to promote the project. Harry Wood from the USA and Sergey Gurevich from Georgia supported our team as consultants. Behruz Mohammadi helped us in creating the product.
- What is the main goal of the startup project?
- The main goal of the project is to maintain the optimum temperature for the operation of a vehicle engine for a long time using a new energy-saving substance obtained as a result of scientific research. This energy-saving substance is incased in microcapsules. These particles act as micron-sized "energy storage".
- What is the practical significance of the project for people?
- Maintaining the optimum temperature for engine operation solves a number of problems in countries with a cold climate, such as excessive fuel consumption, failure of engine parts, shortening the battery life, etc. Both people and companies are interested in resolving such problems.
- What can you say about the prospects of the project?
- Our project will contribute to maintaining environmental cleanliness, reducing carbon dioxide consumption, saving energy and money, more efficient operation of vehicles in cold climates. While in America, we received a patent for the ThermoNorth startup project and created the company ThermoNorth Inc. Our product has been finished and sent to France for testing. We plan to start selling it soon.
- What would you advise to young people who have an idea but cannot realize it? What is your formula for success?
- First of all, young people must have a keen sense of observation, so that they can consider the problem from different angles. Then they should think about a creative solution to the problem and spend their knowledge and energy on this. It is also very important to find highly motivated teammates. It is hard to work without a team. When you encounter a problem, you will definitely need to discuss it with the team to solve this problem together. Team members do not have the same potential, so we must try to ensure that those with good motivation and skills focus on solving the problem. And most importantly, the idea should not just remain on paper. People should feel its practical value in their lives. Young people should try to turn the idea into a business so that it benefits people. For this, they will need to work hard and go through many stages. Young people should not be afraid of difficulties, negative reactions, criticism and competition. All these difficulties will help young people better assess their prospects and skills in practice. They should not be discouraged, and they must go to the end with their team.
- Do you have new ideas and projects for the future?
- We already have a second project called Climasel. Climasels are energy-saving panels for suspended ceilings. Using these innovative panels will save 25% of the energy consumed by air conditioners. The Climasel startup project is mainly intended for Central Asian countries, as it was developed for use in places with rapid change of temperature. But now I am fully focused on the ThermoNorth startup project. We want to make it an international business project and make money on this. If we manage to do this, we will invest the money earned from this project in the Climasel project and two more new projects that we also want to implement.