SOCAR-ın I vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadəyə Bakı Ali Neft Məktəbinin Fəxri professoru diplomu təqdim olundu
Bakı Ali Neft Məktəbində Azərbaycanın neft-qaz sənayesinin canlı əfsanəsi, bu sahənin inkişafına böyük töhfələr vermiş SOCAR-ın Birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadənin 90 illik yubileyi geniş qeyd olunub.
Ali Məktəbin Konqres zalında təntənəli yubiley tədbiri keçirilib. Tədbirdə SOCAR-ın və BANM-in rəhbərliyi, nüfuzlu elm xadimləri, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak edib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan  Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov bildirib ki, müstəqil Azərbaycanın yeni neft strategiyasının  müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsində Xoşbəxt Yusifzadənin əməyi, zəngin təcrübəsi bütün neftçilər üçün nümunədir.
Rektor onun böyük xidmətlərinə ən ali səviyyədə qiymət verildiyini, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Xoşbəxt Yusifzadənin 90 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində təntənəli qeyd olunduğunu və onun Heydər Əliyev ordeninə layiq görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
“Ölkəmizdə zəngin neft-qaz yataqlarının kəşf edilməsi və işlənməsində, neft sənayesi və elminin inkişafında, Xəzər dənizindəki genişmiqyaslı axtarış-kəşfiyyat işlərinin uğurla həyata keçirilməsində Xoşbəxt Yusifzadənin böyük xidmətləri vardır. Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda onun rəhbərliyi və bilavasitə iştirakı ilə 20-dən çox neft və qaz-kondensat yatağı - "Bahar", "Günəşli", "Azəri", "Çıraq", "Kəpəz" və digər yataqlar kəşf edilib. Bütün bunlarla yanaşı, Azərbaycan neft elminin qızıl fonduna daxil olan 200-dən artıq elmi əsərin, 18 monoqrafiya və 8 ixtiranın müəllifi kimi tanınan Xoşbəxt Yusifzadənin elmi yaradıcılığı neft və qaz sənayesinin aktual problemlərinin həllinə, neft-qaz geologiyasının inkişafına, yataqların işlənilməsinə və geofiziki axtarış üsullarının təkmilləşdirilməsinə dəyərli töhfə verib”.
Xoşbəxt Yusifzadənin bu gün də yorulmadan çalışdığını elm və istehsalat sahəsində öz səmərəli fəaliyyətini uğurla davam etdirdiyini qeyd edən rektor Elmar Qasımov daha sonra Bakı Ali Neft Məktəbinin Elmi Şurasının qərarı ilə Xoşbəxt Yusifzadəyə “Bakı Ali Neft Məktəbinin Fəxri professoru” diplomunu təqdim edib. X.Yusifzadə “Azərbaycanda neft-qaz sənayesinin inkişafına, elm və təhsilin tərəqqisinə verdiyi töhfələrə görə” Fəxri professor diplomuna layiq görülüb.
SOCAR-ın Kadr, Rejim və İnformasiya texnologiyaları üzrə vitse-prezidenti Xalik Məmmədov tədbirdə çıxışı zamanı Xoşbəxt Yusifzadənin tarixi əhəmiyyət kəsb edən nailiyyətlərindən bəhs edib, iş yoldaşı kimi öz təəssüratlarını bölüşüb: “X.Yusifzadə ilə birlikdə çalışdığımız illərdə mən xarici mütəxəssislərin onunla qeyd-şərtsiz hesablaşdıqlarının, onun rəyini daim böyük hörmətlə nəzərə aldıqlarının şahidi olmuşam. Ötən 25 ildə Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda tərəfdaş şirkətlərlə aparılmış genişmiqyaslı kəşfiyyat-axtarış işlərinin müvəffəqiyyətlə nəticələnməsində onun böyük əməyi vardır. X.Yusifzadə bu gün də şanlı neftçilər ordusunun ön sıralarındadır. O. Azərbaycan neft-qaz sənayesinin inkişafı naminə yorulmadan çalışır, SOCAR-ın rəhbərlərindən biri kimi ölkə iqtisadiyyatının çiçəklənməsinə mühüm töhfələr verməkdə davam edir. İnanırıq ki, tükənməz enerjisi və əməksevərliyi sayəsində əziz Xoşbəxt müəllim hələ uzun illər xalqımızın daha işıqlı gələcəyi naminə qurucu-yaradıcı fəaliyyətini davam etdirəcək, şirkətimizin inkişafında yaxından iştirak edəcəkdir”.
Daha sonra Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Muxtar Babayev, AMEA-nın Birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Təhsil Nazirinin müavini İdris İsayev, Xarici İşlər Nazirinin müavini Xələf Xələfov, Milli Məclisin sədr müavini, millət vəkili Valeh Ələsgərov, Energetika Nazirinin müavini Elnur Soltanov, BP şirkətinin Geoloji-kəşfiyyat işləri üzrə vitse-prezidenti Qreq Rayli, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru Ədalət Muradov, Azərbaycan Dövlət Texniki Universitetin rektoru Vilayət Vəliyev də təbrik nitqi ilə çıxış ediblər.
Onlar akademik X.Yusifzadənin təkcə Azərbaycanda deyil, xaricdə də neft sahəsinin səriştəli mütəxəssisi kimi tanındığını, Ulu öndər Heydər Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin də Xoşbəxt Yusifzadəni nəinki Azərbaycanda və keçmiş Sovet İttifaqında, eləcə də dünya miqyasında tanınmış mütəxəssis kimi qiymətləndirdiyini vurğulayıblar.
Bakı Ali Neft Məktəbinin Proseslərin avtomatlaşdırılması ixtisasının 4-cü kurs tələbələsi Nərgiz Hüseynova Xoşbəxt Yusifzadəyə həsr olunmuş şeir söyləyib.
Çıxışlardan sonra akademik Xoşbəxt Yusifzadənin fəaliyyəti haqqında film nümayiş olunub.
Sonda səbəbkar çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına, iştirakçılara və çıxışçılara təşəkkürünü bildirib. Həyat və fəaliyyətinin maraqlı anlardan danışan yubilyar Ulu öndər Heydər Əliyevin və onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin ona göstərdiyi böyük dəstək, ehtiram və qayğıdan söz açıb. Rektor Elmar Qasımov Xoşbəxt Yusifzadəyə onun tanınmış rəssam Tahir Əfəndiyev tərəfindən kətan üzərində yağlı boya ilə çəkilmiş portretini hədiyyə edib.

The 90th anniversary of SOCAR's First Vice-president, academician Khoshbakht Yusifzadeh – a living legend of Azerbaijan’s petroleum industry who has made a significant contribution to the development of this sphere – was widely celebrated at Baku Higher Oil School (BHOS).
A ceremonial event dedicated to this anniversary was held in the congress hall of Baku Higher Oil School. The event was attended by SOCAR and BHOS leaderships, prominent scientists and public members.
Speaking at the event, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov noted that the huge contribution made by Khoshbakht Yusifzadeh to the successful implementation of the new oil strategy of independent Azerbaijan, as well as his rich experience serve as an example for all oil workers.
“The merits of academician Khoshbakht Yusifzadeh were recognized at the highest level. The 90th anniversary of the academician was solemnly celebrated at the state level in accordance with the decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. Khoshbakht Yusifzadeh was awarded the Heydar Aliyev Order for his merits to the country. He has made an invaluable contribution to the exploration and development of rich oil and gas fields in our country, development of the oil industry and oil science, the successful implementation of large-scale geologic exploration activities in the Caspian Sea. Under his leadership and with his direct participation, 20 oil and gas condensate fields were discovered, including such fields as Bahar, Gunashli, Azeri, Chirag, Kapaz and others. In addition, as a scientist, Khoshbakht Yusifzadeh, who is known as the author of about 200 works, 18 monographs and 8 inventions included in the gold fund of the oil science of Azerbaijan, has made an invaluable contribution to the resolution of pressing problems of the petroleum industry, development of oil and gas geology, field development and the improvement of geophysical research methods. And today, Khoshbakht Yusifzadeh continues working as a scientist and specialist in the oil industry,“ the rector said.
Then, Elmar Gasimov presented a diploma of the Honorary Professor of Baku Higher Oil School to Khoshbakht Yusifzadeh in accordance with the decision of the BHOS Academic Council to confer the title of Honorary Professor of Baku Higher Oil School to academician Khoshbakht Yusifzadeh for his contribution to the development of the petroleum industry, science and education in Azerbaijan.
After that, SOCAR’s Vice-president on Human Resources, Regime and Information Technologies Khalik Mammadov told the gathering about the historically significant achievements of academician Khoshbakht Yusifzadeh and shared his impressions of him as a colleague.
“While working with Khoshbakht Yusifzadeh, I witnessed how highly foreign experts regarded his opinion and how attentively and with great respect they listened to his advice and recommendations. Thanks to his efforts, large-scale exploration works, which have been carried out jointly with partner companies in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea over the past 25 years, have always been crowned with success.  Khoshbakht Yusifzadeh is still marching at the forefront of the glorious army of oil workers. He tirelessly works on the development of the petroleum industry of Azerbaijan and, as one of SOCAR’s leaders, continues to make a significant contribution to the economic prosperity of the country. We believe that, thanks to his inexhaustible energy and exceptional industriousness, our dear academician Khoshbakht Yusifzade will continue to work for many years in the name of a bright future for our people, taking a direct part in the development of our company,”Khalik Mammadov said.
Among the speakers at the event were Minister of Ecology and Natural Resources Mukhtar Babayev, First Vice President of ANAS, Academician Ibrahim Guliyev, Deputy Minister of Education Idris Isayev, Deputy Minister of Foreign Affairs Khalaf Khalafov, Deputy Chairman of the Milli Majlis, MP Valeh Aleskerov, Deputy Minister of Energy Elnur Soltanov, BP Vice President for Exploration Greg Riley, Rector of Azerbaijan State Economic University Adalat Muradov, Rector of Azerbaijan Technical University Vilayat Veliyev.
In their speeches, the speakers noted that academician Khoshbakht Yusifzadeh is a well-known oil expert not only in Azerbaijan, but also abroad. They also emphasized that national leader Heydar Aliyev and President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev deeply respected Khoshbakht Yusifzadeh not only as a specialist well-known in Azerbaijan and in the post-Soviet space, but also as an internationally recognized expert.
Fourth-year student of the Process Automation Engineering Department of BHOS Nargiz Huseynova performed a poem dedicated to Khoshbakht Yusifzadeh.
After the speeches, a film was shown about academician Khoshbakht Yusifzadeh’s activities.
At the end of the event, the academician expressed gratitude to the organizers and participants of the jubilee.
Talking about interesting moments of his life and work, Khoshbakht Yusifzadeh noted the strong support, respect and care shown to him by the national leader Heydar Aliyev and his worthy successor, President Ilham Aliyev.
Rector Elmar Gasimov presented academician Khoshbakht Yusifzade with his portrait, painted by the famous artist Tair Efendiyev with oil colors on canvas.