Bakı Ali Neft Məktəbinin Cənubi Koreya şirkəti ilə reallaşdırdığı tədqiqat layihəsi uğurla başa çatıb
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Cənubi Koreya Respublikasının HMC şirkəti və Kyunqsunq Universitetinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib..
Görüşdə rektor Elmar Qasımov, HMC şirkətinin vitse-prezidenti Park Gabju və onun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti, KyunqSunq Universitertinin Elektronika mühəndisliyi fakültəsinin professorları Park Jangsik, Dong-Hee Lee, həmçinin Ali Məktəbin məsul əməkdaşları iştirak ediblər.
Görüşdə Cənubi Koreya Respublikasının HMC şirkəti və Kyungsung Universiteti ilə CCTV (closed-circuit television) – qapalı kontur üçün uzaqdan video müşahidə texnologiyasından istifadə etməklə qazın ilkin təsbitetmə və daxilolmaya nəzarət sistemi üzrə elmi-tədqiqat lahiyəsi üzrə əldə olunan nəticələr müzakirə olunub.
Cənubi Koreya Respublikasının qrantı hesabına reallaşdırılan layihə BANM-in Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi kafedrası ilə birgə həyata keçirilir. Xüsusi təyinatlı, son nəsil müşahidə kameraları ilə hətta çox kiçik qaz sızmalarını belə müəyyən etməyi nəzərdə tutan layihə qaz itkisinə qənaet etmiş və bununla da şirkətlərə böyük vəsaitlər qazandırmış olacaq. Sözügedən avadanlıqlar “SOCAR”ın Qaz İxrac İdarəsinin Qaz kompressor stansiyalarında sınaqdan keçirilib. Stansiyanın 3D modeli BANM-dəki Mərkəzə inteqrasiya olunub.
E.Qasımov HMC şirkətinin və KyunqSunq Universitetinin nümayəndələrini yenidən Ali Məktəbdə görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. O, layihə çərçivəsində artıq 1 ildir ki, Ali Məktəbin kampusunda HMC şirkətinin avadanlıqları ilə təchiz edilmiş mərkəzin fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib. Bu mərkəz BANM ilə Kyunqsunq Universitetinin birgə elmi tədqiqat layihələrinin əsasında fəaliyyət göstərir. “Zənnimcə, layihə uğurla reallaşdırılıb və biz növbəti mərhələnin həyata keçirilməsində maraqlıyıq” – deyə rektor qeyd edib.
HMC şirkətinin vitse-prezidenti Park Gabju bu layihənin BANM ilə əməkdaşlıq sayəsində Azərbaycanda uğurla sınaqdan keçirildiyini, növbəti mərhələdə hazır məhsulların bazara çıxarılacağını bildirib. “Avadanlıqlar Koreyada aidiyyatı qurumlarda sınaqdan uğurla keçib. Koreya Elektrik İdarəsində, Seul Metropolitenində avadanlıqlar quraşdırılıb, infrastruktur yaradılıb. Hazırda infrastruktura servis göstərilməsi üzərində çalışırıq” – deyən Park Gabju Azərbaycanda HMC şirkətinin filalını açmaq istədiklərini də qeyd edib.
1997-ci ildə fəaliyyətə başlayan HMC şirkəti Sənaye 4.0 sistemi və süni intellekt sahəsində ixtisaslaşıb.
Xatırladaq ki, 2018-ci ildə BANM-in rektoru Elmar Qasımovla HMC şirkətinin prezidenti Park Hak – Joo “Əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu” imzalayıblar.

Baku Higher Oil School (BHOS) hosted a meeting with a delegation from the Republic of Korea consisting of representatives of the company HMC and Kyungsung University.
The meeting was attended by BHOS Rector Elmar Gasimov; the head of the delegation, HMC Vice-President Pak Gabzhu; the professors of the Electronic Engineering Department of Kungsung University, Pak Changsik and Dong Hee Lee; the responsible employees of BHOS.
The meeting participants discussed the results obtained upon completion of the research project for the development of a CCTV-based primary gas detection & access monitoring system, jointly implemented by HMC, Kyungsung University and the Process Automation Engineering Department of BHOS with grant support from the Republic of Korea.
The aim of the project is to create a system capable of detecting even the smallest gas leaks with the help of the latest-generation surveillance cameras. The system will help companies to save their money by preventing gas losses.
This system was tested at the compressor stations of SOCAR’s Gas Export Department. A 3D model of the station was integrated into the center located at Baku Higher Oil School.
Welcoming the guests, Elmar Gasimov said that he was glad to see representatives of the company HMC and Kyungsung University again at Baku Higher Oil School. The rector noted that within the framework of the project, a center equipped with equipment from HMC has been operating on the BHOS campus for more than a year.
“This center works on the basis of joint research projects of Kyungsung University and Baku Higher Oil School. I think that the project has been successfully completed, and we are interested in the implementation of the next phase,” the rector said.
HMC Vice-President Pak Gabzhu noted that thanks to the cooperation with BHOS, this system was successfully tested in Azerbaijan and that at the next stage of the project, end products will be launched to the market.
“The equipment has been successfully tested in Korea. This equipment was installed at the Electricity Department of Korea and Seoul Metro, as a result of which an efficient infrastructure was created. Currently, we are working on the provision of infrastructure services,” Pak Gabzhu said, adding that HMC wants to open its branch in Azerbaijan.
The company HMC, founded in 1997, specializes in 4.0 industrial systems and artificial intelligence.
Note that a Memorandum of Understanding was concluded between BHOS and HMC. The document was signed by Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov and President of the company HMC Park Hack Joo.