BANM tələbəsi, Prezident təqaüdçüsü Ləman Rəhimli ilə müsahibə
Rəhimli Ləman Əzəmət qızı 1996-cı ildə Bakı şəhərində anadan olub, 2003-cü ildə Bakı şəhəri Nizami rayonundakı 214 saylı orta məktəbın 1-ci sinfinə daxil olub. 2010-cu ildə Bakı şəhəri Xətai rayonu 287 saylı "Zəkalar" liseyinə qəbul olub və 2014-cü ildə buradan əla qiymətlərlə məzun olub. 2009 və 2010-cu illərdə “28 may Respublika günü” ilə əlaqədar olaraq hər il liseyin keçirdiyi "Zəka" intellektual yarışmasında 1-ci və 2-ci yerləri tutub. 2012 və 2013-cü illərdə Fizika fənn olimpiadasının şəhər turu üzrə qalibi, 2010 və 2011-ci illərdə Riyaziyyat fənni üzrə olimpiadaların qalibi olub. 2013-cü ildə "Ekorudit Brain-Ring" ekoloji bilik yarışmasında Xətai rayonu üzrə birinci, Bakı şəhəri üzrə üçüncü yerin sahibi olub, həmçinin digər bilik və fənn yarışmalarında fərqlənmə diplomları ilə təltif olunub. 2014-cü ildə Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyası (TQDK) tərəfindən keçirilən ali məktəblərə qəbul imtahanında 685 bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasına qəbul olub, Prezident təqaüdçüsüdür.
1. Qəbul imtahanı necə keçmişdi? İmtahandan qabaq və imtahandan sonra hansı təəssüratlarla yadda qalıb?
- İmtahan günündən əvvəlki günlərdə heç bir stress və həyəcan keçirməmişəm, amma imtahanın keçirildiyi binaya gedərkən çox həyəcanlı idim. İmtahanın başlamasına dəqiqələr qalmış və imtahan müddətində həyəcanımdan əsər-əlamət yox idi, çünki artıq diqqətimi sualları cavablandırmağa yönəltmişdim və əlavə nəsə düşünmürdüm. Ən yadda qalan an isə, fizika fənnindən diqqətsizliyə görə etdiyim səhv idi, belə ki, ən asan sualı şərtini oxumadığıma görə səhv hesablamışdım.
2. Sınaq imtahanlarında nəticələrin necə olub? Qəbul imtahanında yüksək bal toplayacağına inanırdınmı?
- Açığı, sınaq imtahanlarında 600 balı keçirdim, amma hələ də istədiyim nəticəni almamışdım. Son sınaq isə, hədəfimə ən yaxın olduğum balı yığmağıma səbəb oldu, müəllimlərim, valideynlərim və sinif yoldaşlarım məndən ən yüksək - 700 balı gözləyirdilər, həmçinin özüm də.
3. İmtahanda 600 baldan yüksək nəticəni göstərmək üçün abituriyent hansı öhdəlikləri üzərinə götürməlidir və ixtisas seçimini necə etməlidir?
- Qəbul imtahanında yüksək bal təkcə son bir-iki ilin hazırlıq nəticələri deyil, aşağı siniflərdən dərsləri yaxşı mənimsəmək və öyrənmək lazımdır. Hazırlıq müddətində isə, zəif bildiyi mövzuları müəyyənləşdirməli, onlara daha çox diqqət ayırmalı, yaxşı bildiklərini isə möhkəmlətməlidir. Öncə hədəf qoymalı, ona çatmaq üçün çalışmalı, özünə xas sistem qurmalı, özünə güvənməli, lakin özünü aldatmamalı və xüsusilə ailəsindən ona güvənməyi və çox sıxmamağı xahiş etməlidir ki, bu hissi və güvəni isə onlara abituriyent verməlidir. Qrup və ixtisas seçimində isə, məncə, ilk öncə öz istəklərini və sevdiyi sahəni seçməlidir. Valideynlərlə və digərlərilə məsləhətləşmək, seçəcəyi ixtisası dərindən araşdırmaq çox köməklik edəcək və onda fikir formalaşdıra biləcək. Lakin öncə nəyi sevdiyini bilməli və ona görə seçim etməlidir, çünki bu seçim onun həyatına istiqamət verəcək.
4. Bəs sən niyə məhz BANM-i seçdin və bu ixtisas seçimi etdikdə hansı məqsədləri qarşına qoydun?
- Proqramlaşdırma və kompyuter sahəsinə marağım çoxdan var idi, hətta 8-ci sinifdən ixtisasımı belə müəyyənləşdirmişdim. Nəticəm bəlli olduqdan sonra seçəcəyim ixtisası yenidən araşdırdım və iki ixtisas arasında qaldım. Daha sonra BANM-də oxumaq üçün Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasını seçdim. Valideynlərim də bu işi tamamilə mənim öhdəliyimə buraxdı və seçimimdə mənə dəstək oldular.
5. Deyirlər ki, texniki sahə və mühəndislik peşəsi kişilərə aid sənətdir. Sən necə düşünürsən və bu sahəyə marağın hardan yaranıb?
- Mən belə düşünmürəm, doğrudur, bu sahədə kişilər üstünlük təşkil edir amma qadınlar da kifayət qədərdir. Əsas olan seçdiyin ixtisası sevməkdir, belə olan halda uğur həmişə səninlə olur. Mən hələ kiçik yaşlarımdan riyaziyyat fənninə, texnoligiyaya dərin maraq göstərirdim, məktəb illərində də bu fənlər ən sevimli dərslərim olub. Atam ixtisasca kimyaçı-mühəndisdir, bu genetik də ola bilər. Ümumiyyətlə, bizim ailədə texniki fənlər hər zaman əsas hesab olunub, ixtisası texniki sahədə olmasa belə, bacımın da riyaziyyat fənninə xüsusi marağı olub.
6. BANM-də ali təhsil almaq arzusunda olan abituriyentlərə nə məsləhət görərdin? Burdakı təhsili necə dəyərləndirirsən?
- Bu Ali Məktəbə daxil olmaq üçün yüksək bal toplamaq çox vacibdir. Bu da o deməkdir ki, çox çalışmaq lazımdır, çünki burda oxumaq çox zəhmət tələb edir. BANM-də təhsil Azərbaycandakı digər universitetlərlə müqayisədə çox yüksəkdir və həqiqətən çox çətindir. "Qəbul olum, sonra oxumayacam" fikrində olanlar bu Ali Məktəbə gəlməsələr yaxşıdır.
7. Özünü gələcəkdə harda görürsən?
- Təbii ki, müəyyən hədəflərim, istəklərim var, amma hal-hazırkı dövrü düşünmək və onu bacardığımız şəkildə yaxşı yaşamaq lazımdır. Ona görə gələcək haqda çox da düşünmürəm, çünki gələcəyi quran bu gündür. Ümumiyyətlə isə, hələ qarşımda uzun bir təhsil yolu olduğunu hesab edirəm.
8. Boş vaxtlarında nə ilə məşğul olursan? Hansı əlavə məşğuliyyətlərin var?
- Kitab oxumaq ən sevdiyim məşğuliyyətimdir, bu, məni bədii ədəbiyyata bağlayır. Humanitar fənlərdən isə, tarix mənə ən maraqlı olandır, tarixi hadisələri oxumaq, filmləri izləmək əyləncəli və öyrədicidir. Bundan əlavə, riyazi və məntiqi məsələləri həll etməyi, intellektual yarışlara baxmağı və orda iştirak etməyi, video oyunlar oynamağı, musiqi dinləməyi sevirəm. Bununla yanaşı, asudə vaxtlarımda təkərli konki sürürəm.

Interview with Leman Rahimli, Holder of the Presidential Scholarship
"If you think that after admission you will relax and stop studying hard enough, then you are on the wrong way, because at BHOS you should try all your best."
Laman Azamet qizi Rahimli was born in 1996 in Baku. In 2003 she entered to the primary school number214. In 2010 she entered to “Zakalar” liceum and graduated it with high grades in 2014.Laman held the 1st and 2nd place at “Zaka”intellectual contest devoted to 28th of May, Republic Day in 2009-2010 years.In 2010-2011 she won Maths Contest and in 2012-2013 was the winner of Physics contest of city tournament. In 2013 within "Ecorudit Brain-Ring" ecological knowledge contest of Baku city Laman won 3rd place. She was also awarder of certificates and diplomas of several knowledge contests. In 2014 Laman was registered in Process Automation Engineering program of Baku Higher Oil School scoring 685 points at the university recruitment exams held by the State Students Admission Commission and was awarded the Presidential Scholarship.
1. What can you say about the admission exams, what were your impressions before and after exam?
- Before exam day I experienced no stress, but as I approached the building where exam would be held I felt anxiety.When the minutes were counted before exam but during the whole exam all my anxiety vanished because I was totally concentrated on answering exam questions so that no other thought hindered me.But one thing that I remembered was the mistake I made while working on physics out of carelessness: I did calculate wrong because I didn’t read the question carefully.
2. What were your trial exams results? Did you believe that you would gain high points during entrance exam?
- Actually I was scoring over 600 points during the trials but I was expecting for the highest score. The last trial exam result was much more closer to my target score.
3. What should a prospective university student do in order to achieve over 600 points entrance score and how should one make the right choice of the relevant specialization?
- One should be aware that you need to study hard from the very early school years. You should set a goal and move forward to achieve it with the method peculiar to your own self, be self-confident and get support from your family. When it comes to the selection of specialization, first of all preference should be made in favor of favorite sphere. Consultations to be made with parents and others are helpful for researching selected specialization as well as decision making. However one should know where his/her preferences are before selection as this will be turning point of life.
4. What was your reason for choosing Baku Higher Oil School, and what were your targets while making your choice on this specialization?
- I showed interest in programing and computing long ago. I have even decided on my specialization being 8 year pupil. After the results were known I researched my specialization one more and faced dilemma between two. Then to study at BHOS I chose Process Automation Engineering specialization. My parents completely left the selection on me showing continuos support.
5. It is believed that technical field mainly engineering are peculiar to males. What do you think of it and how did you start showing interest in this field?
- Yes it is true that males make up majority in this field but female number is quite enough. The most important point is to love the field you have chosen then success will follow you. From early age I showed interest in maths and technologies and during school years applied sciences were my favourite subjects. My father is chemical engineer, perhaps it runs in my blood.
6. What are your recommendations to the prospective university students wishing to study at BHOS? How do you find the education here?
- It is necessary to achieve high entrance scores to be admitted to BHOS. It means one should study hard as studying here requires hard work. Education level at BHOS is high enough compared to other universities of Azerbaijan. If you think that after admission you will relax and stop studying hard enough, then you are on the wrong way, because at BHOS you should try all your best.
7. What are your future plans?
- Of course I have goals and wishes however curent period of my life also deserves attention and worthy living. That is why I do not think much of future as it is today that forms the future. Actually I believe there is a long education way spreading straight for me.
8. How do you spend your leisure time? Do you have hobbies?
- I like reading which binds me with literary world. As to humanities, I like history. Reading about historical events and watch historical movies are of great interest for me. In addition I like to do maths and logical tasks, watching and attending intellectual programs, playing video games and listening to the music. I do also like skating at my leisure time.