Bakı Ali Neft Məktəbində Layihə İdarəetmə Məktəbinin Məzun Günü keçirildi
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) və Böyük Britaniyanın “TwentyEighty Strategy Execution”(STRATEX) şirkətininbirgə təşkilatçılığı ilə baş tutan və  ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universitetinin magistr proqramı əsasında tədris edilən Layihə İdarəetmə Məktəbinin (SPM) Məzun Günü keçirilib.
Layihə İdarəetmə Məktəbini bu dəfə 20-dən çox müəssisənin 40 mütəxəssisi bitirib. Məzunlar arasında SOCAR, BP, ABB, “PAŞA Holdinq”,“Gilan Holdinq”, Bank Respublika, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı ASC, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, Dövlət Miqrasiya Xidməti, "Azerikimya" İB, "Cənub Qaz Coridor" QSC,  “Gilan Construction Group” MMC, “AS Qrup İnvestment” MMC, “Gilan Real Estate Management”, “DeGolyer and MacNaughton Corp”, "6-cı Mərtəbə",“TP Engineering”, “Caspian Innovation Center”, “Oracle Corporation Azerbaijan”, “PDL” kimi şirkət və müəssisələrin rəhbər işçiləri və məsul əməkdaşları var.
Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov çıxışında Layihə İdarəetmə Məktəbinin məzunlarını proqramı uğurla başa vurmaları münasibətilə təbrik edib. Rektor Layihə İdarəetmə Məktəbinin beynəlxalq səviyyəli mütəxəssislər yetişdirməkdə əhəmiyyətli rolunu xüsusi olaraq vurğulayıb.
“Artıq 4 ildir ki, Bakı Ali Neft Məktəbində reallaşdırılan Layihə İdarəetmə Məktəbinin məzunlarının bir çoxu proqamı bitirdikdən sonra karyeralarında mühüm irəliləyişlər əldə ediblər” - deyə E.Qasımov qeyd edib.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirinin müavini Firdovsi Əliyev, Gənclər və İdman Nazirinin müavini İsmayıl İsmayılov çıxışlarında SPM-in  Azərbaycan üçün çox önəmli məktəb olmasından, yerli insan resurslarına və ümumilikdə, layihələrin idarə edilməsi üzrə bacarıqların inkişafına verəcəyi töhfədən bəhs ediblər. Natiqlər gənc mütəxəssislərin inkişafı, korporativ biznes mühitinə inteqrasiyası və praktiki səriştələrinin artırılması baxımından bu cür layihələrin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Daha sonra məzunlar çıxış edərək, Layihə İdarəetmə Məktəbi çərçivəsində əldə etdikləri yeni biliklərin onların peşəkarlıqlarının yüksəlməsinə ciddi praktiki töhfələr verdiyini bildiriblər.
Sonda məzunlara ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universitetinin  Magistr sertifikatı təqdim edilib.
Qeyd edək ki, son illər ərzində dövlət və özəl sektorda fəaliyyət göstərən şirkətlər Layihələri İdarəetmə Məktəbinə böyük maraq göstərərək, öz əməkdaşlarının ixtisasartırması baxımından onların bu layihədə iştirakına üstünlük verirlər.
Məktəbdə  Layihələrin İdarə olunmasının 7 modulu üzrə ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universitetinin Magistr Proqramı əsasında təlim keçirilir. Həmin modullara “Layihələrin idarə edilməsi”, “Layihəyə rəhbərlik”, “İdarəetmə və kommunikasiya”, “Risklərin idarə edilməsi”, ”Qrafik və xərclərə nəzarət”, “Layihə menecerləri üçün keyfiyyət”, “Layihənin idarə edilməsinin tətbiqi mexanizmləri”, “Layihələri idarəetmə mütəxəssisi (PMP) imtahanına hazırlıq”, “Layihə menecerləri üçün danışıqların aparılması bacarıqları” kimi kurslar daxildir.

Baku Higher Oil School hosts Graduation Day of School of Project Management
Baku Higher Oil School (BHOS) hosted the Graduation Day of the School of Project Management (SPM), which was setup jointly by the BHOS and the British company TwentyEighty Strategy Execution (STRATEX) to provide training based on the master's program of the U.S. George Washington University.
This time, 40 specialists from more than 20 organizations and companies graduated from the School of Project Management.
Among the SPM graduates were senior and responsible employees of organizations and companies such as SOCAR, BP, ABB, PASHA Holding, Gilan Holding, Bank Respublika, Baku International Sea Trade Port OJSC, Azerbaijan Railways CJSC, and the State Migration Service.
Speaking at the event, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov congratulated the graduates of the School of Project Management with the successful completion of the program. The rector emphasized the important role of the school in training international-class experts.
"Many of the graduates of the School of Project Management, which has been operating under the Baku Higher Oil School for 4 years, made significant progress in their careers after the completion of the program,” Elmar Gasimov said.
In their speeches, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Firdovsi Aliyev and Deputy Minister of Youth and Sports Ismayil Ismayilov spoke about the importance of the School of Project Management for Azerbaijan.
They emphasized the important role of the SPM in enhancing the professional skills of local specialists in the field of project management. They also noted that such projects are very important in terms of increasing the professional competence of young specialists, their integration into the corporate business environment, and the expansion of their practical skills.
Speaking at the event, the SPM graduates noted that new knowledge that they have acquired  within the project has significantly increased the level of their professionalism.
At the end of the meeting, the graduates were awarded master's certificates from the U.S. George Washington University.
It should be noted that over the past few years, companies operating in the public and private sectors have been showing increased interest in the School of Project Management and encouraged the participation of their employees in this project to increase their professional competence.
The SPM provides training in seven project management modules in accordance with the master's program of the U.S. George Washington University. These modules include the following training programs: Managing Projects, Project Leadership, Management and Communication, Risk Management, Graphic and Cost Control, Quality for Project Managers, PM Applications, PMP Exam PreP, and Negotiation Skills for Project Managers.