Bakı Ali Neft Məktəbində Mühəndislər üçün biznes təhsili layihəsi başa çatıb
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) və BP şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşdırılan “Mühəndislər üçün biznes təhsili” layihəsinin növbəti kursu uğurla başa çatıb. Bu münasibətlə keçirilən tədbirdə BANM-in rəhbərliyi, BP şirkətinin nümayəndələri və tələbələr iştirak ediblər.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov tədbirdə çıxışı zamanı bildirib ki, 2 ay davam edən “Mühəndislər üçün biznes təhsili” layihəsinin növbəti mərhələsi müvəffəqiyyətlə öz işini yekunlaşdırıb. O bildirib ki, əsas məqsədi mühəndislik ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrin liderlik, idarəetmə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi və karyera imkanlarının artırılması olan layihə boyunca təcrübəli ekspertlər təlimlər keçiblər.
Rektor qeyd edib ki, proqramda Bakı Ali Neft Məktəbi ilə yanaşı, mühəndislik ixtisası üzrə təhsil alan bir çox ali məktəblərin də tələbələri iştirak ediblər.
“İngilis dilində həyata keçirilən layihə təhsil müddətində mühəndislik üzrə yüksək səviyyəli bilik və bacarıqlara yiyələnmiş tələbələrə, həm də menecment və biznes sahəsində geniş bilgilər verib. Əsas məqsəd gənc mühəndislərə ümumi biznes biliklərini, baza prinsipləri, liderlik keyfiyyətləri, layihələrin idarəedilməsi, biznes səriştəsi və bir sıra digər istiqamətlərdə modullar keçirilərək savadlı, intellektual kadrlar yetişdirməkdir” - deyə rektor əlavə edib.
Tədbirdə çıxış edən “BP-AGT”-nin KİV və Əlaqələr üzrə meneceri Tamam Bayatlı bildirib ki, Azərbaycanda fəaliyyət göstərdiyi 27 il ərzində BP şirkəti sosial layihələrə sərmayə yatırıb. “Bu layihələr arasında təhsil proqramları üstünlük təşkil edir. Ali məktəblərlə əməkdaşlıq çərçivəsində Bakı Ali Neft Məktəbi ilə bir neçə uğurlu layihələr həyata keçirilib ki, bunlardan biri də “Mühəndislər üçün biznes təhsili” layihəsidir” - deyə T.Bayatlı qeyd edib.
Daha sonra, Azərbaycan-Fransız Universitetinin direktoru Vazeh Əsgərov, Bakı Mühəndislik Universitetinin prorektoru Bayram Hüseynzadə çıxışlarında layihənin tələbələr üçün əhəmiyyətindən danışıblar.
Tələbələrlə iş şöbəsinin Böyük metodisti Ləman Hüseynova bildirib ki, 2 ay müddətində davam edən “Mühəndislər üçün biznes təhsili”nin proqramına “Təqdimat və kommunikasiya bacarığı”, “Layihələrin idarə edilməsi”, “Vaxtın idarəedilməsi və səmərəlilik”, “Liderlik”, “Risklərin idarəedilməsi”, “Maliyyə, büdcə və xərclərə nəzarət edilməsinə giriş”, “İnsan resurslarının idarəedilməsinin əsasları”, “Danışıq bacarıqları” kimi modullar daxil olub. “Proqramda Bakı Ali Neft Məktəbinin 4-ci və 5-ci kurs, digər ali təhsil müəssisələrinin mühəndislik ixtisasları üzrə təhsil alan və ingilis dili bacarıqları yüksək olan 3-cü və 4-cü kurs tələbələri iştirak ediblər. Təlimlərdə iştirak üçün daxil olan 300-ə yaxın müraciətdən proqramın meyarlarına uyğun olan 250 nəfər seçilib. Layihədə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye, Azərbaycan-Fransız, Bakı Mühəndislik, ADA, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat, Bakı Dövlət, Azərbaycan Texniki, eləcə də Xəzər universitetlərinin tələbələri iştirak ediblər”.
Tələbələr belə bir layihədə iştirakdan məmnunluqlarını ifadə edib və təşkilatçılara yaradılmış şəraitə görə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Sonda təlimləri uğurla başa vurmuş iştirakçılara Bakı Ali Neft Məktəbi və BP-nin birgə sertifikatları təqdim edilib.

Baku Higher Oil School (BHOS) hosted a meeting with the group of the students graduating from “Business education for engineers” course, a joint project of BHOS and BP company.
The meeting was attended by BHOS leadership, BP representatives and students.
Speaking at the event, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov said that the next two-month training program of the project "Business Education for Engineers" has been successfully completed.
He noted that the main goal of this initiative is to develop leadership and management skills of future engineers, as well as to expand their career opportunities.
“Throughout the project, students had been trained by experienced specialists. Along with BHOS students, students from many other universities who major in engineering also took part in the program. By participating in the project, which is implemented in English language, students, along with obtaining solid theoretical and practical engineering knowledge, also gain extensive knowledge in the field of management and business. The main goal of the project is to nurture well-educated, highly intellectual engineer cadres through modular training of young engineers. Within this training program, they acquire necessary skills  in  general business, basic principles, leadership, project management, business competency and other areas”, the rector added.
Speaking at the event, media and communications manager at BP-AGT Tamam Bayatli noted that during 27 years of operation in Azerbaijan, BP has made investments in social projects.
“Most of these projects were educational programs. Within cooperation with Baku Higher Oil School, several projects have been successfully implemented.  Business Education for Engineers is one of these projects,” Tamam Bayatli added.
Then Director of French-Azerbaijani University Vazeh Askerov and Vice-Rector of Baku Engineering University Bayram Huseynzade spoke about the importance of projects for students.
Senior methodologist at the Student Affairs Department of BHOS Laman Huseynova made a presentation at the meeting. She said that the training, which was carried out within the two-month program "Business Education for Engineers", was conducted by experienced specialists from different companies.
“The training course consists of such modules as presentation and communication skills; project management; time management and efficiency; leadership; risk management; introduction to finance, budget and cost control; HR management fundamentals; and negotiation skills. The program was attended by 4th and 5th year students of Baku Higher Oil School and 3rd and 4th year students of other universities who major in engineering and have an excellent command of English language. Of the 300 candidates who had applied for the training, 250 students meeting the program criteria were selected. Students of Azerbaijan State Oil and Industry University, Azerbaijani-French University, Baku Engineering University, ADA University, Azerbaijan University of Architecture and Construction, Khazar University took part in the project,” she said.
The students expressed satisfaction with participating in the projects and thanked the organizers for the created conditions.
At the end of the meeting, the training participants who had successfully completed the “Business education for engineers” program received joint Certificates of Attainment from BP and BHOS.