Azərbaycanda ilk Erasmus+ və Beynəlxalq Proqramlar Ofisi Bakı Ali Neft Məktəbində açılıb
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Kampusunda Erasmus + və Beynəlxalq Proqramlar Ofisinin (EIPO) açılış mərasimi keçirilib.
Azərbaycanda ilk dəfə BANM-də yaradılmış bu ofis Avropa Birliyi ölkələri və digər tərəfdaş ölkələrdəki universitetlərlə əlaqələrin yaradılması, inkişaf etdirilməsi, beynəlxalq mobillik proqramları çərçivəsində universitetin tələbə, akademik və administrativ işçi heyətinin daha çox beynəlmiləlləşməsini, eyni zamanda ölkənin yerli ali təhsil müəssisələri ilə layihələrin birgə icra olunmasını, eləcə də, bir çox digər fəaliyyətləri hədəfləyir.
Erasmus+ və Beynəlxalq Proqramlar Ofisi Azərbaycan universitetlərinin digər dünya ölkələrinin universitetləri ilə inteqrasiyasının və əməkdaşlığının daha da güclənməsi nəzərdə tutulub.
Tədbirdə Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin, Milli Erasmus+ Ofisinin, Təhsil Nazirliyinin və 20-dək Azərbaycan universitetinin nümayəndələri iştirak edib.
Təbdirdə çıxış edən Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasmov bildirib ki, Ali Məktəb yaradıldığı tarixdən etibarən, Avropa Birliyi universitetləri ilə əlaqələr davamlı olaraq genişləndirilir. O qeyd edib ki, bu əməkdaşlıqlar bir çox ikili diplom proqramları, ortaq yay məktəblərinin təşkili, mobillik proqramları, potensialın genişləndirilməsi layihələri və digər fəaliyyətləri əhatə edir.
E.Qasımov hazırda Ali Məktəbin Erasmus+ Ka107 Tələbə və İşçi Mübadiləsi proqramları və Potensialın Gücləndirilməsi layihələri üzrə İtaliya, İspaniya, Bolqarıstan, Rumıniya, Yunanıstan, Polşa və Danimarkanın müxtəlif universitetləri ilə əməkdaşlıq etdiyini deyib. “Məlumat üçün bildirim ki, 2018-2019-cu tədris ili ərzində BANM və Avropa Birliyi universitetləri arasında 40-a yaxın mübadilə həyata keçirilib və əməkdaşlıq uğurla davam etdirilməkdədir”.
Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin proqram rəhbəri Rza Zülfüqarzadə öz çıxışında bildirib ki, Aİ-nin “Erasmus+” proqramı Azərbaycanın ali təhsil müəssisələri, onların müəllim heyəti və tələbələrinin dəstəklənməsi məqsədini daşıyır. “Erasmus+” proqramı Azərbaycan müəllim və tələbələrinə 3-12 ay müddətinə Aİ üzv ölkələrinin ali təhsil müəssisələrində təhsil almaq və ya staj keçmək imkanları təqdim edir. 2014-cü ildən Azərbaycanda Erasmus+ proqramı və hazırda proqram çərçivəsində 7 layihə icra olunur. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan hökuməti sözügedən mübadilə proqramı çərçivəsində ölkəmizi tərəfdaş ölkə kateqoriyasından proqram ölkəsi koteqoriyasına daxil etməyi hədəfləyir. “Fürsətdən istifadə edib bildirim ki, sabah Erasmus+ proqramı çərçivəsində layihələrin qəbulu üzrə növbəti tender elan olunacaq. Hədəflərə və prioritetlərə cavab verən hər bir ali təhsil müəssisəsi tenderdə iştirak edə bilər. Qeyd edim ki, bu il Avropa İttifaqı proqram çərçivəsində layihələrə ayrılan büdcəni 3 dəfə artıraraq 45 milyard avroya çatdırıb ”. - deyə R. Zülfüqarzadə vurğulayıb.
Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Nicat Məmmədli və Milli Erasmus+ Ofisinin rəhbəri Pərviz Bağırov da çıxışlarında adıçəkilən proqram çərçivəsində reallaşdırılan layihələrə hərtərəfli dəstək göstərildiyini, bu layihələrin Avropaya çıxış üçün rekvizit olduğunu qeyd ediblər. Onlar ilk olaraq Bakı Ali Neft Məktəbində Erasmus+ və Beynəlxalq Proqramlar Ofisinin açılmasını yüksək qiymətləndirib və digər universitetləri bu ofislə birgə koordinasiyalı əməkdaşlığa dəvət ediblər.
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Kampusunda Erasmus + və Beynəlxalq Proqramlar Ofisinin rəhbəri Nərgiz Tarıverdiyeva ofisin məqsəd və hədəfləri, layihələr, indiyədək həyata keçirilən tələbə, elmi, adminitsrativ işçi heyətlərin mübadiləsi və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri barədə ətraflı məlumat verib. O, ölkəmizdə fəaliyyət göstərən bütün ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdlığa hazır olduqlarını vurğulayıb.

Office of Erasmus + International Programs opens in Baku Higher Oil School for the first time in Azerbaijan
An opening ceremony of the Office of Erasmus + & International Programs (EIPO) was held at the campus of Baku Higher Oil School (BHOS).
The purpose of this office, which was opened at the BHOS for the first time in Azerbaijan, is to establish and develop contacts with universities in European Union countries and other partner countries, increase the level of internationalization of the student body, academic and administrative staff of the university as part of international mobility programs, conclude joint contracts with other metropolitan and regional universities in Azerbaijan, strengthen integration and cooperation between universities in Azerbaijan and other countries, etc.
The event was attended by representatives of the European Union’s Representation in Azerbaijan, the National Office of Erasmus +, the Ministry of Education and about 20 universities of Azerbaijan.
Speaking at the event, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov said that since its founding, the BHOS has constantly expanded its cooperation with universities in the European Union, and that this cooperation covers many areas, including double diploma programs, organization of common summer schools, mobility programs, capacity building projects, etc.
The rector noted that today, the BHOS actively collaborates with various universities in Italy, Spain, Bulgaria, Romania, Greece, Poland and Denmark as part of student and staff exchange programs (Erasmus + Ka107) and capacity building projects (CBHE).
He also noted that during the 2018/2019 academic year, about 40 exchanges have been carried out between the BHOS and universities in EU countries and that this cooperation is successfully continuing.
In his speech, Programme Manager of the European Union’s Representation in Azerbaijan Rza Zulfugarzade, noted that the European Union’s Erasmus + EU program is aimed at supporting Azerbaijan’s universities, their teaching staff and student body.
"The Erasmus + program offers Azerbaijani teachers and students the opportunity to study or undergo an internship in higher education institutions in the EU for 3-12 months. The Erasmus +program has been realized in Azerbaijan since 2014. Currently, 7 projects are being implemented as part of this program. Within the framework of the Erasmus + program, the government of Azerbaijan is trying to transfer our country from the category of partner countries to program countries. Taking this opportunity, I would like to inform you that the next tender for acceptance of projects will be announced tomorrow within the Erasmus+ program. Any higher education institution that meets the goals and priorities can participate in this tender. I would also like to note that this year, as part of the program, the European Union has increased the size of the budget that was allocated for projects by 3 times to 45 billion euros,” Rza Zulfugarzade added.
In their speeches, Head of the International Cooperation Department of the Ministry of Education Nijat Mammadli and Head of the National Office of Erasmus+ in Azerbaijan Parviz Bagirov also noted the comprehensive support provided for the implementation of projects, which are requisites for entering Europe. They highly appreciated the opening of the Office of Erasmus + & International Programs for the first time at the Baku Higher Oil School and called on other universities to establish coordinated cooperation with this office.
Head of the Office of Erasmus + & International Programs at the BHOS campus, Nargiz Tariverdiyeva, gave detailed information about the office's goals, projects, exchange of students, administrative and scientific groups, as well as prospects for further cooperation. She stressed the readiness to start close cooperation with all universities in our country.
Then, the ceremony participants took part in a familiarization tour of the new office and the BHOS campus.
Also, within the event, a training was held on the topic “Application for Participation in Projects for Capacity Building in the Field of Higher Education (CBHE)”.