Bakı Ali Neft Məktəbi Polis Akademiyası ilə İnformasiya təhlükəsizliyi üzrə əməkdaşlığa başladı
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyinin Polis Akademiyasının rəisi, polis general-mayoru  Nazim Əliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb. Görüşdə hər iki təhsil müəssisəsinin nümayəndələri də iştirak ediblər.
Görüşün məqsədi təhsil və elm sahəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, hər iki təhsil müəssisəsi, həmçinin onların elmi-pedaqoji kollektivləri arasında sıx əlaqələrin qurulması, təcrübə mübadiləsinin aparılmasıdır.
Qonaqlar əvvəlcə BANM-in  tədris binasında tələbələrin hərtərəfli təhsil alması üçün yaradılan şəraitlə, tədris otaqları, çoxfunksiyalı laboratoriyaları, muzey, server otaqları və idman zalları ilə yaxından tanış olublar.
Qonaqları salamlayan rektor Elmar Qasımov onları Ali  Məktəbdə görməkdən şad olduğunu bildirib.
Daha sonra o, Ali Məktəbin yaranma tarixi, fəaliyyəti, əldə etdiyi uğurlar, tədris prosesi, yeniliklər barədə ətraflı məlumat verib. E.Qasımov bildirib ki, Bakı Ali Neft Məktəbində yüksəkixtisaslı ingilisdilli mühəndis kadrları hazırlanır.
Ali Məktəbdə beynəlxlaq tədris proqramlarına əsasən tədris aparıldığını qeyd edən rektor Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt, ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universiteti, İsveçrənin Cenevrə Biznes Məktəbi ilə sıx əməkdaşlıq edildiyini, tələbə və təcrübə mübadiləsi həyata keçirildiyini bildirib.
Bundan başqa, rektor BANM tələbələrinin nüfuzlu yerli və transmilli şirkətlərdə istehsalat təcrübəsi keçdiyini vurğulayaraq, məzunların hər birinin işlə təmin olunduğunu qeyd edib.
“Sizin rəhbərlik etdiyiniz  Ali Məktəbdə də bu ildən “İnformasiya təhlükəsizliyi” ixtisasının tədrisinə başlanılıb. 2018-ci ildən etibarən Bakı Ali Neft Məktəbində də bu ixtisas üzrə qəbul həyata keçirilir.  Qeyd edim ki, cari tədris ilində ali təhsil müəssisələrinə keçirilmiş qəbul imtahanlarının ixtisas seçimi nəticəsində Bakı Ali Neft Məktəbinin 2 ixtisası - İnformasiya təhlükəsizliyi - 673,5 bal, Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi - 657,8 bal olmaqla, növbəti dəfə ölkə universitetləri arasında ən yüksək keçid balı olan ixtisasları olub”. - deyə E.Qasımov əlavə edib.
O həmçinin, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən, bu il Bakı Ali Neft Məktəbinin yüksək bal toplayan 23 tələbəsinin Prezident təqaüdünə layiq görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Daxili İşlər Nazirliyinin Polis Akademiyasının rəisi, polis general-mayoru, hüquq üzrə elmlər doktoru Nazim Əliyev Akademiyanın tarixi, fəaliyyəti, strukturu və xidmətləri haqqında ətraflı məlumat verib. BANM ilə Polis Akademiyası arasında əlaqələrin zəruriliyindən danışan rəis Azərbaycan vətəndaşına və dövlətinə xidmət edən mütəxəssislərin informasiya təhlükəsizliyi sahəsində biliklərinin artırılmasının vacib olduğunu deyib.
N.Əliyev bildirib ki, Polis Akademiyasında “İnformasiya təhlükəsizliyi” ixtisası üzrə əyani təhsilə kursantların qəbulu həyata keçirilir.
“Azərbaycanda informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasının qanunvericilik bazasının formalaşdırılması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində bir sıra mühüm qanunlar, normativ aktlar qəbul edilib və sərəncamlar imzalanıb. Bununla belə, hesab edirəm ki, informasiya təhlükəsizliyi və kibercinayətkarlıqla mübarizə sahəsində nəzəri biliklərin artırılması üçün bu sahədə mütəxəssislər hazırlayan ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi zəruridir”.
Sonda təcrübə mübadiləsi, məqsədyönlü işçi əməkdaşlıq proqramları ilə nəzərdə tutulan elmi-pedaqoji qrupların və tələbələrin mübadiləsi, tədris fənnlərinin proqramları, iş planları və təlim-tədris texnologiyaları, qarşılıqlı maraq kəsb edən digər məsələlər üzrə əlaqələrin intensivləşdirilməsi qərara alınıb.

Baku Higher Oil School starts cooperating with Police Academy in information security
Rector of the Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov met with a delegation led by Head of the Police Academy of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan, police major-general Nazim Aliyev. The meeting was also attended by representatives of both education institutions.
The purpose of the meeting was the development of mutually beneficial cooperation in the field of education and science, the establishment of close contacts, and the exchange of experience between the two education institutions and their scientific and pedagogical staffs.
The guests firstly familiarized themselves with the conditions created in the school’s educational building for the comprehensive training of students. During the familiarization tour, they were shown training facilities, multifunctional laboratories, a museum, server rooms and gyms.
Welcoming the guests, Elmar Gasimov said that he was glad to see them at the Baku Higher Oil School. The rector gave the guests detailed information about the history of creation of BHOS, the activities of the school, the successes achieved by the BHOS, the educational process and innovations. He noted that the Baku Higher Oil School is training highly qualified English-speaking engineers.
“Education is conducted at the BHOS based on international education programs. The school cooperates closely with the British Heriot-Watt University, the US George Washington University, and the Swiss Geneva Business School through the exchange of students and experience,” he said.
The rector also noted that BHOS students undergo practical training at well-known local and international companies and that all BHOS graduates are provided with jobs.
“From this year, the Police Academy has also started training information security specialists. And the Baku Higher Oil School has been admitting students for this major since 2018. I want to note that in this academic year, as it was in previous years, two faculties of the Baku Higher Oil School, "Information Security" and "Process Automation Engineering", had the highest passing scores of 673.5 and 657, 8 points, respectively, among the country's universities,” the rector added.
Elmar Gasimov also informed the guests that in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan this year, 23 BHOS students who scored high points at entrance exams were awarded the Presidential Scholarship.
Head of the Police Academy of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan, police major-general, D.Sci.Jus. Nazim Aliyev gave detailed information about the creation history, structure and activities of the academy.
Speaking about the importance of cooperation between the BHOS and the Police Academy, Nazim Aliyev noted that specialists ensuring the security of citizens of Azerbaijan and the state should have knowledge in the field of information security. He said that the Police Academy accepts students for the speciality "Information Security" with full-time education.
“A number of important laws, regulations and decrees have been adopted in Azerbaijan to form and develop the legislative framework for providing information security. At the same time, I believe that it is necessary to expand cooperation between higher education institutions that train specialists in this field in order to increase theoretical knowledge in information security and combating cybercrime,” he added.
Towards the end of the meeting, a decision was reached to intensify cooperation between the Baku Higher Oil School and the Police Academy in experience exchange, exchange of scientific and pedagogical groups and students as part of targeted cooperation programs, curriculum programs, action plans, teaching and learning technologies, and in other areas of mutual interest.