Bakı Ali Neft Məktəbində fövqəladə hallara hazırlıqla bağlı görüş keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) “Fövqəladə hadisələrin nəticələrinin aradan qaldırılması zamanı Mülki Müdafiə qüvvələrinin hazırlığının yoxlanılması” mövzusunda görüş keçirilib.
Xətai rayon üzrə Fövqəladə Hallar və Mülki Müdafiə şöbəsinin rəisi polkovnik-leytenant Rəfail Musayevin iştirakı ilə keçirilmiş MM qüvvələrinin xəbərdarlıq və toplanış görüşünün əsas məqsədi fövqəladə hallara hazırlıq tədbirləri barədə olub.
Qonağı salamlayan Ali Məktəbin Ümumi işlər üzrə prorektoru Rəşad Həsənov təxliyyə planının - fövqəladə hallarla bağlı davranış qaydalarının hər bir müəssisə kimi,  BANM üçün də əhəmiyyətli olduğunu və bununla bağlı BANM-də mütəmadi maarifləndirmə tədbirlərinin görüldüyünü vurğulayıb.
Polkovnik-leytenant Rəfail Musayev bildirib ki, istənilən hadisənin qarşısını almaq, onun nəticələrini aradan qaldırmaqdan daha asandır. O qeyd edib ki, hansısa hadisə baş verəndə həm insan itkisi, həm də maddi və resurs itkiləri çox olur.
Polkovnik-leytenant R. Musayev fövqəladə hallara hazırlıq tədbirlərini keyfiyyətli təşkil etmək üçün ali təhsil müəssisələri ilə işləməyin vacibliyindən də söz açıb və bu cür həssas məsələlərdə Bakı Ali Neft Məktəbini ali təhsil müəssisələri içərisində nümunəvi hesab edib.
O, eyni zamanda, fövqəladə hallarla bağlı  davamlı formada müəllim-tələbə heyətinə maarifləndirici təlim və praktiki məşqlərin keçirilməsini diqqət mərkəzində saxlamağın əhəmiyyəti barədə də bölüşüb.
Görüşün sonunda polkovnik-leytenant Rəfail Musayev fövqəladə hallara hazırlıq tədbirləri ilə bağlı Ali Məktəbin əməkdaşlarının suallarını cavablandırıb.

A meeting was held at the Baku Higher Oil School (BHOS) on the topic “Checking the readiness of civil defense forces for emergency response”.
At the meeting, which was held with the participation of Head of the Civil Defense Department of the Ministry of Emergency Situations for Khatai district, lieutenant-colonel Rafail Musayev, measures for ensuring emergency preparedness were discussed.
Welcoming the guest, BHOS Vice-Rector for General Affairs Rashad Hasanov noted that the evacuation plan and emergency regulations are as important for the BHOS as for any other organization.
“Awareness-rising events are regularly held at the Baku Higher Oil School in this regard,” he added.
Lieutenant-colonel Rafail Musayev said that it is easier to prevent an emergency than to eliminate its consequences. He also said that any emergency can result in numerous casualties and heavy material losses.
Speaking about the importance of working with higher education institutions for the effective implementation of emergency preparedness measures, Rafail Musayev noted that the Baku Higher Oil School serves as an example for higher education institutions in such sensitive issues.
He emphasized the importance of holding regular training sessions on preventing emergency situations for BHOS students and teachers.
At the end of the meeting, Rafail Musayev answered BHOS employees’ questions about emergency preparedness measures.