Bakı Ali Neft Məktəbində Layihə İdarəetmə Məktəbinin M7 qrupunun açılışı olub
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) təşkilatçılığı və layihələri idarəetmə sahəsində aparıcı beynəlxalq təlim şirkəti olan Böyük Britaniyanın “TwentyEighty Strategy Execution” (“STRATEX”) şirkətinin Amerika Birləşmiş Ştatlarının Corc Vaşinqton Universiteti ilə birgə həyata keçirilən Layihə  İdarəetmə Məktəbinin (SPM) tədris proqramının yeni qrupunun  açılış mərasimi keçirilib.
Layihə İdarəetmə Məktəbinin növbəti tədris proqramı üçün bu dəfə aparıcı 10 müəssisəsinin 24 nümayəndəsi seçilib. Təlim  proqramının iştirakçıları arasında BP, Socar AQŞ, Socar Polymer, Paşa holdinq, Azercell, ABB, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsi, İqtisadiyyat Nazirliyi və Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsi kimi qurum və şirkətlərin rəhbər işçiləri, menecer və məsul əməkdaşları var.
Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov açılış mərasimində hər bir iştirakçı ilə yaxından tanış olub və təlim proqramını uğurla başa vurmağı arzulayıb. Rektor, həmçinin, sürətlə dəyişən dünyada bacarıqların bilikdən daha ön planda olduğunu və SPM-in təlim proqramında bacarıqların öyrədilməsinin vacibliyini təlim iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Ölkənin aparıcı şirkətlərinin və dövlət, eləcə də beynəxalq qurumlarının rəhbər nümayəndələri və aparıcı mütəxəssislərindən ibarət olan iştirakçıların hər biri özləri haqqında qısa məlumat veriblər.
Təlim proqramı ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universitetinin magistr proqramına əsaslanır və 10-12 ay ərzində ayda 3-4 gün keçiriləcək.
Proqram 7 moduldan ibarətdir:
• Layihələrin idarə olunması
• Xərclərə (Büdcəyə) nəzarət
• Risklərin idarə olunması
• Liderlik və kommunikasiya
• Layihə menecerləri üçün keyfiyyət
• Layihələrin idarə olunmasının tətbiqi mexanizmləri
• Seçmə modul (Layihə menecerləri üçün danışıqların aparılması bacarıqları və ya PMP (Professional layihə meneceri) imtahanına hazırlıq)
Hər bir modulun sonunda təlim proqramının iştirakçıları imtahan verirlər və nəticədə modulu bitirmələri haqqında sertifikatla təltif olunurlar. Eyni zamanda proqramı tam bitirdikdən sonra Corc Vaşinqton Universitetinin (CVU) Layihə İdarəetməsi üzrə Magistr Sertifikatı ilə təltif olunurlar.
SPM tədris proqramında iştirak beynəlxalq səviyyədə qəbul edilən Layihə İdarəetmə İnstitutunun (PMI) PMP (professional layihə meneceri) sertifikatını almaq üçün mühüm əhəmiyyəti var. Proqramı bitirdikdən sonra iştirakçılar həmin imtahanda iştirak edə bilər.
Hər il dövlət və özəl sektorda fəaliyyət göstərən şirkətlər Bakı Ali Neft Məktəbinin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən Layihələri İdarəetmə Məktəbinə böyük maraq göstərərək, öz əməkdaşlarının ixtisasartırması üçün onların bu proqramda iştirakına üstünlük verir. 2016-cı ildən fəaliyyətə başlamış Layihə İdarəetmə Məktəbinin indiyə qədər sayca 6 milli buraxılışı olub.
Təlim proqramında iştirak edən hər kəs idarəetmə sahəsində peşəkar bilik, riskləri əvvəlcədən düzgün qiymətləndirmək və mənfi təsir edəcək risklərlə mübarizə bilikləri, eləcə də şirkət daxilində yarana biləcək problemləri əvvəlcədən müəyyənləşdirmək kimi bacarıqlar qazanır.

Baku Higher Oil School hosts admission ceremony of M7 group of participants of training program of School of Project Management
Baku Higher Oil School (BHOS) hosted an admission ceremony of a new “M7” group of participants of the training program of the School of Project Management (SPM), which is a joint project of the British company TwentyEighty Strategy Execution (Stratex), a leading international project management training company, and George Washington University (USA), implemented with the organizational support of BHOS.
24 representatives of 10 leading state agencies, organizations and companies were selected this time for the next training program of the School of Project Management.
Among the participants of the training program are senior executives, managers and responsible employees of the companies BP, Socar AQŞ, Socar Polymer, Pasha Holding, Azercell and ABB, the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Economy, and the International Committee of the Red Cross.
During the ceremony, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov closely acquainted himself with each participant and wished them to successfully complete the training program. He emphasized the importance of the SPM training program for professional skills training. Each of the participants of the training program gave brief information about himself.
The training program, based on the master's program of George Washington University (USA), will be held 3-4 days a month for 10-12 months.
The program consists of 7 modules:
·         Project management
·         Cost Control (Budget)
·         Risk Management
·         Leadership and Communications
·         Quality for Project Manager
·         Applied project management mechanisms
• Optional module (Negotiation skills for project managers or preparation for PMP exam (Professional Project Manager))
At the end of each module, the training program participants will take an exam and receive a certificate of completion of the module. At the same time, after full completion of the program, they will receive a Master's Certificate in Project Management from George Washington University (USA).
Participation in the SPM training program is very important for obtaining the internationally recognized PMP (Professional Project Manager) certificate issued by the Project Management Institute (PMI). Upon completion of the program, participants can take this exam.
Companies operating in the public and private sectors show great interest in the School of Project Management, organized annually by Baku Higher Oil School, and encourage their employees to take part in this program to improve their professionals skills. Six national groups have so far graduated from the SPM, which has been operating since 2016. .
The training program participants acquire professional knowledge in the field of management. They also acquire skills in conducting a preliminary risk assessment, as well as skills in localizing and eliminating negative risks, threats and problems.