Elmar Qasımov Neft Mühəndisləri Cəmiyyətinin Prezidenti ilə görüşüb
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov Bakıda səfərdə olan Neft Mühəndisləri Cəmiyyətinin (SPE - Society of Petroleum Engineers) Prezidenti Şauna Nunan ilə görüşüb.
Qonağı Bakıda görməkdən məmnunluğunu ifadə edən Elmar Qasımov Neft Mühəndisləri Cəmiyyətinin fəaliyyətinin, Azərbaycanla, xüsusi ilə Bakı Ali Neft Məktəbi ilə əməkdaşlığını yüksək qiymətləndirib. Rektor qeyd edib ki, Neft Mühəndisləri Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə “Regional Tələbə İnkişafı Sammiti” artıq bir neçə dəfədir ki, Bakı Ali Neft Məktəbində keçirilir. O eyni zamanda, bildirib ki, BANM-də də bir neçə il əvvəl Neft-Qaz Mühəndisləri Cəmiyyəti yaradılıb və hazırda uğurla fəaliyyət göstərir.
Bakı Ali Neft Məktəbinin fəaliyyəti barədə məlumat verən E.Qasımov BANM-in Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Fərmanı ilə 2011-ci ildə SOCAR-ın strukturunda yaradıldığını bildirib. O, Ali Məktəbdə ingilis dilində Böyük Britaniyanın Heriot Vatt Universitetinin proqramlarına uyğun tədris həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Rektor eyni zamanda məlumat verib ki, Cenevrə Biznes Mərkəzi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Biznesin İdarəedilməsi (Master of Business Administration) üzrə magistratura pilləsində kadr hazırlığı həyata keçirilir.
Son illər mühəndislik ixtisasları üzrə təhsil alanların sayının artığını vurğulayan rektor onların arasında qızların xüsusi çəkiyə malik olduğunu deyib.
Bütün dünya üzrə Neft Mühəndisləri Cəmiyyətinin üzvlərinin 17 faizinin qadın mühəndislər təşkil etdiyini bildirən xanım Nunan həmçinin qeyd edib ki, SPE-nin 62 il ərzində 5 qadın prezidenti olub.
O həmçinin, Neft Mühəndisləri Cəmiyyətinin regional sammitlərinin Bakıda yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu qeyd edib.
“Regional sammitlər bir çox ölkələrdən olan tələbələrin inteqrasiyası ilə yanaşı, onların gələcək karyeralarının inkişafı baxımından da önəmlidir. Müşahidələr göstərir ki, tələbələr beynəlxalq tədbirlərdə iştirak etdikdə onların bilikləri daha zənginləşir və faydalı təcrübələr əldə edirlər ” – deyə SPE prezidenti vurğulayıb.
Sonda Neft Mühəndisləri Cəmiyyətinin regional çempionatlarının Bakıda keçirilməsi qərara alınıb.
Məlumat üçün bildirək ki, qeyri-hökumət təşkilatı olan Neft Mühəndisləri Cəmiyyətinin əsas məqsədi tələbə və gənc mühəndislərin inkişafına töhfə vermək, dünya neft sənayesinin təcrübəli mütəxəssislərini bir araya gətirmək, onlara elmi işlərin aparılması, nəticələrin təqdim edilməsi istiqamətində kömək etmək, təcrübələrini paylaşmaq üçün müxtəlif konfranslar, forum, sammit və sərgilər keçirərək şərait yaratmaqdır.

Elmar Gasimov meets with President of Society of Petroleum Engineers
Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov met with President of the Society of Petroleum Engineers (SPE) Ms. Shauna Noonan, who was on a visit to Baku.
Having expressed satisfaction with seeing the guest in Baku, Elmar Gasimov praised highly the activities carried out by the Society of Petroleum Engineers, the SPE's cooperation with Azerbaijan, especially with Baku Higher Oil School.
The rector noted that the Regional Student Development Summit has been held several times at Baku Higher Oil School. He also noted that the Society of Oil and Gas Engineers was also created at the BHOS a few years ago, and that it has been successfully operating to this day.
Speaking about the activities of Baku Higher Oil School, Elmar Gasimov emphasized that the BHOS was established in 2011 within the SOCAR by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
“Baku Higher Oil School conducts training in English language in accordance with the programs of Heriot-Watt University of Great Britain. Also, within partnership with the Geneva Business Center, the BHOS conduct courses for the Master's Degree in Business Administration. The number of young people majoring in engineering has increased in recent years. And there are a lot of girls among them”, he added.
Ms. Shauna Noonan, in turn, noted that 17% of the members of the Society of Petroleum Engineers around the world are female engineers, and that the SPE has had 5 female presidents in 62 years. She also noted that the regional summits of the Society of Petroleum Engineers were held at a high level in Baku.
“Regional summits are important not only in terms of integrating students from many countries, but also in terms of developing their future careers. Observations show that participation in international events helps students enrich their knowledge and gain useful experience,” added Ms. Noonan.
Towards the end of the meeting, a decision was reached to hold regional SPE championships in Baku.
Note that the main goal of the non-governmental organization “The Society of Petroleum Engineers” is to promote the development of students and young engineers, to bring together experienced oil & gas industry specialists from around the world, to assist them in conducting scientific work and presenting results, and to create conditions for holding various conferences, forums, summits and exhibitions at which students and young specialists can share their experiences.