Lightsource BP şirkətinin icraçı direktoru Nik Boyle Bakı Ali Neft Məktəbində
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) professor-müəllim heyəti və tələbələri ilə Lightsource BP şirkətinin baş icraçı direktoru Nik Boylenin görüşü keçirilib. Görüşün əsas məqsədi günəş enerjisindən səmərəli istifadə sahəsində görülmüş işlər haqqında BANM tələbələrinə məlumat vermək, şirkətin gələcəkdə Azərbaycanda fəaliyyətinin perspektivlərini müzakirə etməkdir. Görüşdə BP-nin vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli də iştirak edib.
BANM-in rektoru Elmar Qasımov qonağı Ali Məktəbdə görməkdən məmnun olduğunu bölüşüb və bildirib ki, günəş enerjisi ilə işləyən bu cür şirkətlər elmi nailiyyətlərini biznesə çevirməyi bacarır, qloballaşan dünyada belə təcrübələr tələbələr və günəş enerjisi ilə çalışan ekspertlər üçün faydalı ola bilər.
Lightsource BP şirkətinin icraçı direkroru Nik Boyle deyib ki, şirkət günəş panelləri (fotoelektrik) layihələri üzrə ixtisaslaşıb. O bildirib ki, hər kəsin davamlı enerji qaynaqlarına çıxışı olmalıdır və tükənməyən günəş enerjisi əvəzsizdir. N. Boyle əlavə edib ki, şirkətin əməkdaşları aşağı karbon keçidini sürətləndirib dünya səviyyəsində günəş enerjisinin artımına nail olur. Onun sözlərinə görə, şirkətin əsas hədəfi 2023-cü ilədək dünya miqyasında günəş enerjisinin ən azı 10 GVt yerləşdirməklə qlobal enerji təhlükəsizliyinin gələcəyinin formalaşmasında mühüm rol oynamaqdır.
Görüş zamanı tələbələrin də sualları cavablandırılıb. Görüşün sonunda qonaqlarla xatirə fotosu çəkilib. Rektor Elmar Qasımov Nik Boyleni “Fəxri qonaq plaketi” ilə mükafatlandırıb və qonaqlar BANM-ın kampusu ilə daha yaxından tanış olublar.
Böyük Britaniyanın BP şirkətinin ortaqlarından olan Lightsource BP əsasən günəş panelləri (fotoelektrik) layihələrinin uzunmüddətli idarəetməsi, inkişafı və maliyyələşdirilməsində qlobal liderdir. Şirkət əsasən kommunal xidmətlər, təhsil, şəhərlər və hökumətlər, korporasiyalar və sənaye, torpaq və kənd təsərrüfatı sahələri ilə davamlı işləyir.

Academic and teaching staff and students of Baku Higher Oil School (BHOS) met with Lightsource BP Group CEO Nick Boyle. Attended by Vice-President of BP Azerbaijan Bakhtiyar Aslanbeyli, the meeting aimed to brief BHOS students about the recent smart solar energy solutions and discuss prospects of potential areas for cooperation in Azerbaijan.
In his welcoming speech, Rector of BHOS Elmar Gasimov expressed his pleasure at meeting the guest at the Higher School and noted that similar companies, which are fostering solar energy use, have the capacity to commercialise scientific research findings and, in a globalising world, sharing experiences in this area could be worthwhile for students and solar energy experts.
Lightsource BP Group CEO Nick Boyle briefly informed about his company, which is specialised in delivering ambitious solar and storage projects. He expressed his firm belief that everyone should have access to durable energy sources and that inexhaustible solar energy is irreplaceable. Nick Boyle added that his company is accelerating low-carbon energy transition and pushing frontiers of solar solutions worldwide. He stressed that his company aims to play a major role in ensuring global energy security by commissioning 10 GW of solar capacity and reaching the company’s renewable targets by 2023 worldwide.
The meeting also served as an opportunity for students’ questions to get further insights into the prospects of renewables and sustainable energy. The discussion concluded by taking a photo with the guests. Rector Elmar Gasimov presented an Honorary Guest plague to Nick Boyle and the guests toured the BHOS campus.
Based in the UK, Lightsource BP is a global market leader in the development, acquisition and long-term management of solar projects and smart energy solutions. The company collaborates widely with various partners and mainly invests in utilities sector, education as well as land management and agriculture.