BANM-ın müəlliminin nüfuzlu beynəlxalq jurnalda daha bir elmi məqaləsi dərc olundu
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının müəllimi Samin Məliyin dünyanın nüfuzlu elmi jurnallarından birində daha bir məqaləsi dərc olunub.  "Ədədi Funksional Analiz və Optimizasiya" ("Numerical Functional Analysis and Optimization") jurnalında dərc olunan elmi məqalə  "İdarəedicidə gecikməli dinamik sistemlərdə məxsusi idarəedicinin optimallığı üçün zəruri şərtlər" ("On Necessary Optimality Conditions for Singular Controls in Dynamical Systems with a Delay in Control") adını daşıyır.
Məqalədə yeni isbat metodları tətbiq edilməklə ən yeni mühəndislik və iqtisadi optimallaşdırma problemlərinin həllində tətbiq olunan və optimallaşdırma nəzəriyyəsində ən əhəmiyyətli nəticələrdən biri sayılan Pontryaqin Maksimum prinsipinin gücləndirilmiş analoqu alınmışdır. Bundan əlavə Maksimum prinsipi mənada məxsusi idarəedicinin optimallığı üçün ikinci və daha yüksək tərtib zəruri şərtlər alınmışdır. İdarəedicidə gecikməli dinamik sistemlərdə  optimallaşdırma məsələləri müasir riyaziyyatın ən prioritet tədqiqat sahələrindən olub, yeni çox funksiyalı texnoloji maşınların əlverişli iş prinsiplərinin təyinatı və həmçinin riyazi modelləri vasitəsi ilə gecikməsi olan və ya məhdudiyyətlər yaranmış bank ödənişlərinin optimal idarə olunması üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır.
50 ildir ki fəaliyyət göstərən, "Tomson” reytinqli "Ədədi Funksional Analiz və Optimizasiya" jurnalı ABŞ'ın çox nüfuzlu “Taylor&Francis” elmi jurnallar bazasında olmaqla yanaşı "Kontrol və Optimizasiya" sahəsi üzrə ən nüfuzlu elmi jurnallardandır. Redaksiya heyəti ABŞ, Almaniya və Fransa universitetlərinin professorlarından ibarət olan jurnal dünyaca məşhur  SCOPUS, MathSciNet, EBSCOhost və ZentralblattMath kimi elmi araşdırmalar bazalarına da daxildir.
Qeyd edək ki, BANM-ın müəllimi Samin Məlik Böyük Britaniyanın Mançester Universitetində “Riyaziyyat və riyazi məntiq” ixtisası üzrə magistraturanı bitirib  və hazırda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda ixtisası üzrə dissertantdır.

One more scientific article by BHOS teacher published in international journal
One more scientific article by Samin Malik, a teacher at the Petroleum Engineering department of Baku Higher Oil School (BHOS), has been printed in a well-known international journal. In September this year, his article entitled “On Necessary Optimality Conditions for Singular Controls in Dynamical Systems with a Delay in Control” was published by Numerical Functional Analysis and Optimization.
In the paper, applying new proof methods strengthened analogue of Pontryagin maximum principle was obtained. This principle is a fundamental result in optimal control theory, which is applicable to up-to-date engineering and economical optimization problems. Optimization problems in dynamical systems with a delay in control are among priority research areas of modern mathematics. They are of great importance in determining affordable working principles of new multifunctional technology and in optimal management of delayed or bounded bank payments by the mathematical models.
Numerical Functional Analysis and Optimization is one of the most authoritative scientific journals in the world in the field of Control and Optimization. It has been issued by Taylor and Francis Ltd in the USA for 50 years. The Editorial Board of the journal consists of professors from the US, France, and Germany. The journal is also used by the world-famous SCOPUS, MathSciNet, EBSCOhost and ZentralblattMath research databases.
Samin Malik received his Master degree in Pure Math and Mathematical Logic at the University of Manchester (Great Britain). Currently, he is a Ph.D student at the Institute of Mathematics and Mechanics of Azerbaijan National Academy of Sciences.