BANM-ın rektoru və tələbələri təltif olundular
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov və Ali Məktəbin tələbələri "CanSat Azərbaycan 2018" model peyk müsabiqəsinin qaliblərinin mükafatlandırma mərasimində iştirak ediblər.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Təhsil Naziri Ceyhun Bayramov tərəfindən Bakı Ali Neft Məktəbinə “İnterstellar” komandasının “Cansat Azərbaycan 2018” tələbə model peyk müsabiqəsində verdiyi dəstəyə görə xüsusi “Təşəkkürnamə” rektor Elmar Qasımova təqdim edilib.
Müsabiqədə ikinci yerə layiq görülmüş BANM-ın 6 nəfər tələbədən ibarət “İnterstellar” komandası isə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti Akif Əlizadə tərəfindən rəmzi plaket və sertifikatlarla təltif edilib.
Tədbirdə çıxış edən Elmar Qasımov ölkənin 11 ali təhsil müəssisəsindən 31 komandanın iştirak etdiyi peyk müsabiqəsində BANM-ın tələbələrinin ikinci yeri əldə etməsini böyük uğur adlandırıb. Rektor gənclərin inkişafında xüsusi rolu olan bu layihənin təşkil olunmasına görə Təhsil Nazirliyi və “Azərkosmos" ASC-yə təşəkkür edib.

BHOS Rector and students receive awards
Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov and the BHOS students attended the event organized on the occasion of awarding the winners of CanSat Azerbaijan 2018 satellite model competition among students. At the ceremony, the Minister of Education of the Azerbaijan Republic Jeykhun Bayramov awarded Rector Elmar Gasimov a special Certificate of Appreciation for the support provided by the BHOS management to “Interstellar” student team representing the Higher School at the competition. The President of the Azerbaijani National Academy of Sciences Akif Alizadeh presented valuable gifts and certificates to the members of the “Interstellar” team comprising six BHOS students who took the second place in CanSat Azerbaijan 2018.
Speaking at the ceremony, Elmar Gasimov said that taking the second place in the competition, which brought together 31 teams from 11 national higher educational institutions, was a great success for the BHOS undergraduates. He expressed his gratitude to the Ministry of Education and Azercosmos OJSC for organizing CanSat Azerbaijan 2018. In the Rector’s words, such initiatives help to enable young people to master their skills of creating satellite platforms and to encourage them to participate in space research projects in the future.