Bakı Ali Neft Məktəbi Meksika Neft İnstitutu ilə əməkdaşlığı genişləndirir
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov Meksika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycanda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rodrigo Labardini və Səfirin müavini Alberto Aura Qonzales ilə görüşüb. Görüşün əsas məqsədi BANM ilə Meksika Neft İnstitutunun arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələlərini müzakirə etmək olub.
Rektor Elmar Qasımov qonaqları salamlayaraq onları Ali Məktəbdə görməkdən şad olduğunu bildirib. BANM-ın son nailiyyətləri və inkişaf istiqamətləri haqqında məlumat verən rektor qeyd edib ki, Ali Məktəbi bu il bitirən məzunlar artıq müxtəlif yerli və transmilli şirkətlərdə işə qəbul olublar. BANM-da tədrisin səviyyəsindən danışarkən rektor həmçinin, Ali Məktəbin yeni tədris ilində ilk dəfə olaraq İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisası və MBA proqramı üzrə tədrisə başladığını söyləyib.
Səfir Rodrigo Labardini yenidən BANM-da görüşə və qonaqpərvərliyə görə rektora təşəkkür edib. O bildirib ki, BANM-ın nailiyyətləri və məzunları onların diqqət mərkəzindədir. Bu səbəbdən cənab səfir Meksikada böyük ictimai araşdırma mərkəzi və neft-qaz sektorunun ən böyük xidmət provayderi olan Meksika Neft İnstitutunun BANM ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunun bildirib.
Görüşdə həmçinin Meksika Neft İnstitutu ilə BANM arasında tələbə mübadiləsinin detalları müzakirə edilib. Tərəflər arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq həmçinin Meksika Neft Universitetinin zəngin digital kitabxanasından istifadə üçün BANM-ın tələbələrinə imkan yaradacaq.

Baku Higher Oil School expands cooperation with the Mexican Institute of Petroleum
Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov hold a meeting with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Mexican States to Azerbaijan Rodrigo Labardini and Deputy Head of Mission Alberto Aura González. At the meeting, prospects for expanding cooperation between BHOS and the Mexican Institute of Petroleum (Instituto Mexicano del Petróleo – IMP) were discussed.
Having welcomed the guests, Rector Elmar Gasimov highlighted the latest developments and accomplishments of BHOS and informed that all young engineers who graduated from the Higher School this year were employed by various national and international companies. He also told that this year, the Higher School launched its first Bachelor’s degree program in Information Security and first MBA program.
Ambassador Rodrigo Labardini extended his gratitude to Rector Elmar Gasimov for the warm reception and said that he paid close attention to news about BHOS and success achieved by its alumni. He expressed confidence that the Mexican Institute of Petroleum, the largest public research center and services provider in the oil and gas sector of the country, would be interested in fostering cooperation with the Higher School.
The meeting participants discussed spheres of such cooperation including experience sharing and student exchange programs and opportunities to give BHOS students access to the IMP’s digital library resources.