Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr olunmuş: “Neft-qaz geologiyası və mühəndisliyi" Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların V Beynəlxalq Elmi Konfransı
29 aprel – 1 may 2024-cü il tarixində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünün qeyd olunması ilə bağlı “Neft-qaz geologiyası və mühəndisliyi” Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların V Beynəlxalq Elmi Konfransı keçirilib. Konfransa aşağıda qeyd olunan 5 bölmə üzrə 84 tezis qəbul olunub.
Enerji keçidi və Bərpaolunan enerji |
17 |
Poster Təqdimatları |
15 |
Geologiya və geofizika |
Yeraltı mühəndisliyi |
31 |
Qazma mühəndisliyi |
Təhsil səviyyələri üzrə konfranslarda iştirak etmiş gənc tədqiqatçıların statistikasına əsasən 0,21% doktorantura, 0,18% magistratura, 0,60% isə bakalavr səviyyəsində təhsil alan tələbələr təşkil edib.
Neft-qaz geologiyası və mühəndisliyi |
61 % |
24 % |
15 % |
1-ci yer 10 nəfər
2-ci yer 12 nəfər
3-cü yer 9 nəfər
həvəsləndirici 11 nəfər
Konfranslarda tələbələrin çıxışlarının qiymətləndirilməsi aşağıda adları qeyd olunan müəssisələrin nümayəndələri tərəfindən aparılıb: SOCAR Midstream, SOCAR Upstream, SOCAR AQŞ, ARETN-nin Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu, ARETN-nin Geologiya və Geofizika İnstitutu, Bakı Mühəndislik Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Sumqayıt Dövlət Universiteti və Xəzər Universiteti.
Konfranslarda tələbələrə “SOCAR AQŞ”, “SOCAR Midstream”, “SOCAR Upstream” və “SOCAR Downstream” hədiyyələr təqdim etməklə dəstək göstərib.

Dedicated to the 101 th Anniversary of the National Leader Heydar Aliyev “PETROLEUM GEOSCİENCE AND ENGİNEERİNG” THE 5th INTERNATIONAL STUDENT RESEARCH AND SCIENCE CONFERENCE
On April 29 - May 1, 2024, the 5th International Scientific Conference of Students and Young Researchers on “Petroleum Geology and Engineering” dedicated to the 101st anniversary of National Leader Heydar Aliyev was held. 84 theses were submitted to the conference per the 5 below sections:
Energy transition and Renewable energy |
17 |
Poster Presentations |
15 |
Geology and geophysics |
Underground engineering |
31 |
Drilling engineering |
“Petroleum Geology and Engineering” |
61 % |
24 % |
15 % |
1st place - 10 people
2nd place - 12 people
3rd place - 9 people
Incentive - 11 people
The students' performances at the conference were evaluated by the representatives of the following institutions: SOCAR Midstream, SOCAR Upstream, SOCAR AQS, the Institute of Petrochemical Processes of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, The Institute of Geology and Geophysics of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Baku Engineering University, Azerbaijan State Oil and Industry University, Sumgait State University, Khazar University.
At the conferences, SOCAR Midstream, SOCAR Downstream, SOCAR Upstream and SOCAR AQS supported the students by awarding them with gifts.